Gönderen Konu: 36 gr 34 gr 32 gr kıyaslaması hız öldürüş ve mesafe konusundaki farklar  (Okunma sayısı 67724 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
36 gr fişeklerin 32 gr fişeklere göre ne gibi artı yönleri veya eksi yönleri nelerdir hız kaybı olurmu grupmanlarındaki farklar av üzerindeki etkileri mesfelerinde değişme gibi

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
tebrik ederim hocam seni güzel bir konu açmışsın bende merak ediyorum :) :)
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
36 gram fişek ile 32 gram fişek arasında değerlendirme yapmak isterseniz bir kaç soru sormanız gerekir..her zaman söylerim her gram fişek aynı değildir hepsinin bile birbirinden farkı vardır..36 ile 32 gram olarak grupman olarak kıyaslarsın...diğer kıyaslarda bir çok ilginç ama kafa karıştırıcı bulgu elde edersin.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
bir çok marka hatta aynı ama tip farklı 32 gramı kıyaslayın..namlu çıkış hızları v1 v2 hızları grupmanları farklı olacaktır..keza 36 larda aynı..

bu kıyası fişek olarak yapalım örnek olarak

36 gram Lambro biturbo ile 32 gram lambro Classic i kıyaslayalım..bu fişekler kullanıldıkları iklim şartları aynı olduğunda örneğin yaz yada kış otomatikman birbirine fark atar.yani aslında sağlıklı bir kıyaslama yapamazsın..

av üzerinden deneyelim...yine örnek olarak ördek avında hangisi daha iyi olur dersin yine bir soru gelir parlama mı bek mi diye ? buna göre yine birbirine üstünlük kurabilirler..

demekki kafa karıştırmak için birebir bu iş :)
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
bir çok marka hatta aynı ama tip farklı 32 gramı kıyaslayın..namlu çıkış hızları v1 v2 hızları grupmanları farklı olacaktır..keza 36 larda aynı..

bu kıyası fişek olarak yapalım örnek olarak

36 gram Lambro biturbo ile 32 gram lambro Classic i kıyaslayalım..bu fişekler kullanıldıkları iklim şartları aynı olduğunda örneğin yaz yada kış otomatikman birbirine fark atar.yani aslında sağlıklı bir kıyaslama yapamazsın..

av üzerinden deneyelim...yine örnek olarak ördek avında hangisi daha iyi olur dersin yine bir soru gelir parlama mı bek mi diye ? buna göre yine birbirine üstünlük kurabilirler..

demekki kafa karıştırmak için birebir bu iş :)
aynen öyle polat abi karışık bir konu özgür abi işin içinden çıkamamış bana bu konuyu açtırdı,diyorum fişeğe bahane bulma sen vuramıyosun anlamıyo :)

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
36 gramlar genellikle büyük hayvanlar ve bek geçit avları için kullanılıyor..daha çok saçma daha iyi bir grupman ve av üzerinde daha etkili sonuç için bu fişekleri kullanabiliriz.diğer gramajlar olmaz mı ? tabiki olur ancak avcıya ve elindeki, silaha göre bunu düşünebiliriz.36 gramlar yapı itibari ile kış fişeği ve yükü itibari ile barut yönünden daha güçlü bu sebeple tepmesi daha fazla fişekler..her tüfekle kullanmak sakıncalı olabilir..tek tüfekle çakmaklı tüfekle hafif tüfekle kullanılması tavsiye edilmez.delicilik derseniz uzak ta ağır fişeklerin ben daha iyi bir sonuç verdiğini düşünüyorum.hız derseniz en hafif fişeklerin daha iyi olduğunu düşünüyorum..doğru orantıda barut ve saçma miktarı artsa bile mesafe uzadıkça fişekler arasındaki tesir miktarı değişir..ağır ama emin giden 36 gram ile çabuk çıkıp yorulan 32 arasında böyle bir fark oluşur.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
haklısınız zaten yüksek gramajlı fişeklerin üzerinde genel de long range yazar uzak mesafe atışları için idealdirler,

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
ben elimdeki tüfeğe yaptığım ava avlanma tipine göre fişek seçen bir avcıyım..bir çok tüfek ile hatta her hafta farklı tüfek fişek ile ava giderim.planlandığı gibi av olunca zaten bir sorun olmuyor.ancak parlamaya gidip avı beke çevirisek o zaman komik durumlara düştüğümüzde oldu...

bu sebeple ege bölgesinde bir avcının ideal 71 cm namlı 1-3  yada 2- 4 şoklu bir tüfeği her avda kullanabileceği 
ağırlığının 3000-3300 gram olduğunu var sayarsak

bıldırcın  24-28
üveyik 24-28-30-32
keklik-30-32-33-34
çulluk-30-32-33
ördek -32-33 34-35
tavşan-32-33-34

gram fişekleri rahatlıkla kullanabilir.

• Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
ben elimdeki tüfeğe yaptığım ava avlanma tipine göre fişek seçen bir avcıyım..bir çok tüfek ile hatta her hafta farklı tüfek fişek ile ava giderim.planlandığı gibi av olunca zaten bir sorun olmuyor.ancak parlamaya gidip avı beke çevirisek o zaman komik durumlara düştüğümüzde oldu...

bu sebeple ege bölgesinde bir avcının ideal 71 cm namlı 1-3  yada 2- 4 şoklu bir tüfeği her avda kullanabileceği 
ağırlığının 3000-3300 gram olduğunu var sayarsak

bıldırcın  24-28
üveyik 24-28-30-32
keklik-30-32-33-34
çulluk-30-32-33
ördek -32-33 34-35
tavşan-32-33-34

gram fişekleri rahatlıkla kullanabilir.

benim anlamadığım çoğu avcı 28 gramla 30 gramla çok güzel ördek vurduğunu söylüyor,bu gramajlı fişekler genelde ince saçmadır ,ördeği nasıl düşütüyor ?

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
Polat parmağı devamlı tetikte gezen avcılar kaç gram atmalı  :)
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
36 gram fişek ile 32 gram fişek arasında değerlendirme yapmak isterseniz bir kaç soru sormanız gerekir..her zaman söylerim her gram fişek aynı değildir hepsinin bile birbirinden farkı vardır..36 ile 32 gram olarak grupman olarak kıyaslarsın...diğer kıyaslarda bir çok ilginç ama kafa karıştırıcı bulgu elde edersin.
polat bey geçen avda iki tahtalı vurdum biri hemen çaput diğeride 150 mt daha uçup sonra düştü ve yanına gittiğimde ölmüş ve kanlı idi ikiside yan yana ikisinede arka arkaya attım s46 no fişek ikisinde  hemen hemen aynı miktarda benzer yerleine saçma isabet etmiş sebebi ne olabilir biri olduğu gibi diğeri 150 mt gibi uçup düşmesi
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2013, 16:22:09 Gönderen: Özgür TAŞ 45 »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
benim anlamadığım çoğu avcı 28 gramla 30 gramla çok güzel ördek vurduğunu söylüyor,bu gramajlı fişekler genelde ince saçmadır ,ördeği nasıl düşütüyor ?
bende denedim franki  otomatik ile 28 gr 7.5 bir tane düşmedi sonra 32 gr  legıa vardı 7 no onunla düşürmüştüm

Özgür ATAŞ

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
hız farkı pek yok mesela RC nin sitesinde hızları yazıyor 36 gramlar ile 30 gramlar arasında hız farkı yok http://www.rc-cartridges.com/rc_1_caccia-228.html
grupmandada ağır fişeklerde şokun kalitesi çok önemli diye biliyorum mesela briley, kicks, trulock gibi şokların uzun ported şokları daha iyi olur. gram yükseldikçe şokların etkisi ortaya çıkıyor
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2013, 17:15:58 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
gramaj yükseldikçe avı vurma şansımız artıyor, hızlarda fark yok
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
24 gram 7,5 no ile ördek vuran arkadaşım var.sürekli yaz kış s56 beretta ile f1 trap fişeği atıyor.genelleme ile çok başarılı..bana göre istisna bir durum..iyi bir nişancı olduğu ve sabırlı atışlar yaptığı için fişeğin açığını kapatıyor..

ince saçma yakında daha delici ve tesirlidir..kalın saçma uzaklarda daha etkilidir.

gram yüksekliği iyi bir grupman verir avcının şansını yükseltir.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
Polat parmağı devamlı tetikte gezen avcılar kaç gram atmalı  :)

bu tip avcılara kuru sıkı tavsiye ediyorum :)
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
polat bey geçen avda iki tahtalı vurdum biri hemen çaput diğeride 150 mt daha uçup sonra düştü ve yanına gittiğimde ölmüş ve kanlı idi ikiside yan yana ikisinede arka arkaya attım s46 no fişek ikisinde  hemen hemen aynı miktarda benzer yerleine saçma isabet etmiş sebebi ne olabilir biri olduğu gibi diğeri 150 mt gibi uçup düşmesi

vuruş yerleri aynı olsada iç organları etkilenmediyse tahtalı saçma taşıyan dayanıklı bir kuştur.ben 11-12 saçma isabet almış bir tahtalıyı yakalamak için yarım saat koşturdum.iç organları temizlediğimde tertemizdi..birazda tahtalının kabadayısına mı rast geldik :)
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Gramajların hızlarında fark yok diyen arkadaşlara soruyorum neden trap veya skeet fişekleri 24 gr dır?? Gramaj arttıkça yani kütle arttıkça ters orantılı olarak saçmanında hızı yavaşlayacaktır..Gramaj azaldıkçada saçmanın namludan çıkış hızı artar..Bizim akdeniz bölgesinde ılıman iklimde süperpozemle kışın 28 gr 5-6-7 no ile çok ördek vurdum..Özellikle jet uçak gibi olan kirik ördeği..Ve pozemde en sert havalarda bile 32 gr ı geçmedim..Saçma grmajı arttıkça avı vurma olasılığıda artar mantığı yanlış bence..Bizim buralarda mesela ılıman bölgelerde barut gazı fazla genleştiği için fazla basıç yaratıyo ve tüfek birde hafifse resmen dayak yersiniz hiç gerek duymadım ağır gramaja..
Fakat kışı sert geçen bölgelerde barut hakkı fazla olan fişekler tercih edilebilir..Dikkat ederseniz gramaj demiyorum arkadaşlar barut hakkı fazla olan fişekler..[trap fişeklerindede  barut hakkı saçma gramajına göre biraz daha fazladır ki itme kuvveti daha fazla olsun :))]
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
Benim tecrübelerim gösterdi ki; çok gramaj çok saçma isabeti demek değil. Gramaj seçimi havaya göre değişmesi gereken bir etken. Sıcak havada ağır gramaj sert patlamaya sebep oluyor ve saçmanın normalden fazla dağılmasına ve isabet eden saçmaların kuşu bir anda delip geçip geç düşmesine neden oluyor.Ve hatta  düşünülenin tam tersine daha düşük gramajlı fişekten daha az saçma isabet ediyor dağılım fazla olduğu için. Ersin Bey'in yorumları bence çok doğru. trap fişekleri hızlı fişeklerdir. Ne kadar az saçma o kadar yüksek itiş gücü. Yurt dışında küçük çamurcun ördekleri için 24 gr fişek kullanıyorlar. 36 gr demek ağır kış şartları  için demek. yazın 36 gram top gibi patlıyor. Çok soğuk havalarda ise 32 gr ayarında patlıyor. Deneyin görün derim imkanınız varsa.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
Gramajların hızlarında fark yok diyen arkadaşlara soruyorum neden trap veya skeet fişekleri 24 gr dır?? Gramaj arttıkça yani kütle arttıkça ters orantılı olarak saçmanında hızı yavaşlayacaktır..Gramaj azaldıkçada saçmanın namludan çıkış hızı artar..Bizim akdeniz bölgesinde ılıman iklimde süperpozemle kışın 28 gr 5-6-7 no ile çok ördek vurdum..Özellikle jet uçak gibi olan kirik ördeği..Ve pozemde en sert havalarda bile 32 gr ı geçmedim..Saçma grmajı arttıkça avı vurma olasılığıda artar mantığı yanlış bence..Bizim buralarda mesela ılıman bölgelerde barut gazı fazla genleştiği için fazla basıç yaratıyo ve tüfek birde hafifse resmen dayak yersiniz hiç gerek duymadım ağır gramaja..
Fakat kışı sert geçen bölgelerde barut hakkı fazla olan fişekler tercih edilebilir..Dikkat ederseniz gramaj demiyorum arkadaşlar barut hakkı fazla olan fişekler..[trap fişeklerindede  barut hakkı saçma gramajına göre biraz daha fazladır ki itme kuvveti daha fazla olsun :))]

trapda kural gereği 24 gram kullanıyor eskiden trap fişekleri 30 32 grammış zaten. amaç vuruşu zorlaştırmak
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
vuruş yerleri aynı olsada iç organları etkilenmediyse tahtalı saçma taşıyan dayanıklı bir kuştur.ben 11-12 saçma isabet almış bir tahtalıyı yakalamak için yarım saat koşturdum.iç organları temizlediğimde tertemizdi..birazda tahtalının kabadayısına mı rast geldik :)
galiba dediğiniz gibi oldu bayağıda cüsseliydi :)
Özgür ATAŞ

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
trapda kural gereği 24 gram kullanıyor eskiden trap fişekleri 30 32 grammış zaten. amaç vuruşu zorlaştırmak

Ersin Bey, 32 gr ile yazın bir seri trap atışı yapma imkanınız olsaydı inanın daha farklı yorum yapardınız. Bir de şuradan sorayım size; hiç bıldırcın avında trap fişeği kullandınız mı veya kullanan birine sordunuz mu kuşlar nasıl düşüyor diye. Bir de bunları araştırın derim. Forumdaki arkadaşlarda buna yorum yapabilirler.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
haklısınız zaten yüksek gramajlı fişeklerin üzerinde genel de long range yazar uzak mesafe atışları için idealdirler,
senin için yakın uzak farketmiyor 36 gr çifte ile nasıl atıyorsun hayret vuramadıkça gr artıryon :)
Özgür ATAŞ

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
Yorum yapan arkadaşlar sizleri bilmem ama ben profosyonelce yıllarca atıcılık sporu ile uğraştım son 30 yıllık atıcılık tarihimizin gelişimini iyi bildiğimi sanıyorum..

trap fişeği ile av fişeklerini karşılaştırmak için aynı barut tipi ile farklı gramaj fişek doldurmak gerekir.

günümüzdeki trap fişeğinde kullanılan barutlar ile av fişeği dolumu yapılmamakta (30-32-34 vs) av fişeğinde kullanılan barutlar ile trap fişeği üretimi yapılmamaktadır.

trap fişeğindeki amaç en az tepme ile en iyi ortalama hıza ulaşmak ve ideal grupmanı elde etmektir.plaka boyut itibari ile saçma arasında kalmaktadır.

1990 yılına kadar trap resmen 32 gram idi 1990-1998 aralığında 28 gram daha sonra günümüze kadar olan süre içinde 24 grama indi.şu anda gündemde 19-20 grama inilmesi düşünülüyor.plakaların bir hız ve kalite standardına ulaşması barut tiplerinin çok çeşitlenmesi bugünlere getirdi..çeşitliliği yaşıyoruz.

24 gram bir av fişeği değildir.ancak avda tabiki kullanılabilinir.ancak herkes aynı randımanı alamaz..- derecelerde hele tüfeğin patlamadığını zannedersiniz.kışın aynı anda ve avda bir auto 5 ve bir mke çifte aynı fişeği kullanamaz.biri vurur öteki tüfeği bile çalıştıramayabilir.yıllarca av fişekleri 70-80 li yıllarda genellikle 32 gram idi..firmaların bu kadar çeşidi yoktu..bir tip 32 çeşidi bir tip 34 gram çeşidi yapıyordu.daha eski keçe tapadan başka fişek yoktu..şimdi ise örneğin mirage nin yaklaşık  10 tip trap fişeği çeşidi var ülkemizde.hepsinin barutu farklı ..

trap fişeği hava müsaitse avcı iyi bir nişancı ise 25-30 metrelerde en ideal fişeklerden biridir..ancak bu bir standart değildir..kişiye göre değişir..ben 24 gram Bornaghi ITA ile geçen hafta bir tahtalıyı cansız düşürdüm.deneme amaçlı attım.ama ben bunu bu avın bir fişeği olarak görmüyorum.çünkü aynı av gününde çok çeşitli pozisyon ve mesafelerde ava atış yapabiliriz.bu yüzden 32 gram lambro classic atıyorum..iyice soğusun kalabalık alaylar geçit versin 34 gram lambro blue yada 36 gram winchester super pigeon kullanacağım..bu tercihim ördek içinde geçerli..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Mehmet GÜLLE

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
selamlar 36 gram fişek yarı magnum oluyor fabrikasına sordum 36 gram süper poze ve çiftede kullanılmaz hedefte sapma yapar 28 -34 gram arası çifte ve poze içindir çok soğuk havalarda bazı yarı otomatikler 28 -30-32 gramları atamaya biliyor ve otomatikle ördek avında özeliikle avcılar 36 -50 gramlık fişekleri tecih ederler pozemle geçtiğimiz yaz 32 ve 30 gramı karton hedefte test ettim 30 gramın gurupmanı çok daha iyiyidi 32 gramın bana süper pozede sadece kışın lazım olduğunu anladım
1985
BURSA