Gönderen Konu: ZARARLILARLA MÜCADELE, SAKSAĞAN AVIM...  (Okunma sayısı 72426 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: ZARARLILARLA MÜCADELE, SAKSAĞAN AVIM...
« Yanıtla #100 : 14 Temmuz 2014, 14:53:49 »
balıkesir tarafında limiti aşmışlar  galiba. ;D

http://www.milliyet.com.tr/50-bin-ton-bugdayi-tarla-faresi-gundem-1911596/
1978-İZNİK

Çevrimdışı Serdar AKKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #101 : 06 Ağustos 2014, 15:39:33 »
karga ve saksağanlara bulaşan arkadaşlara şimdi soralım.Bulunduğunuz bölgedeki karga ve saksağan popülasyonu nedir.Yıllık üreme potansiyelleri ne kadardır.Yıllık net hata noksan sapması ve zayiyatlar hesaplanmışmıdır.bu kuşlardan kaç tanesi yumurta ve keklik palasını yerken görülmüştür.kaç tanesi ne yiyip içmektedir.Bu kuş türleri ekosistemde ne gibi bir fonksiyonları vardır.Bunları av hayvanı olarak vurulmasını onay veren zihniyetler kimlerdir ve forum sayfalarınıda etkin olarak kullanmaktamıdırlar...Bu sorulara akil insan olarak cevap bulabilirseniz büyük tabloda ne yapılmak istendiğini daha net görebilirsiniz..

Sayın Engin Gedik , Akil İnsan olarak cevap bulamadım. Şuan Avrupa da zararlılar ile mücadele diye birşey var. Zararlıların ucu açık bir kelime, bir bölgede aşırı çoğalma olursa bırakın doğanın tekrar dengeye gelmesini toparlayamıyor. Artık hiçbirşey eskisi gibi değil, yediğimiz mısırlar GDO lu. Sizce karglar GDO lu mısır yermi. İlaçsız ceviz ağacı kaldımı veya meyve ağacı. BU Hayvan çöp karıştırıyor artık. Doğaya çöp taşıyor. Hastane artıklarını getiriyor. Sizce Keklik Limiti 2 adet iken ve bu kuş senede ortalama 30-40 yumurtaya kuluçka yatıyor iken, senede sadece 1 yavru çıkaran karganın limiti neden 15 adet...

Avrupa da özel olarak bu türün avı yapılıyor ,bizim güzel vatanımızda fişek denemeleri bu kuş üzerinde yapılıyor yalan değil. Özel olarak avcılığını yapanın fazla olduğu söylenemez denk gelirse fişek atılıyor. Sonuçta kökünü kurutalım demiyoruz merada fazla kalabalık sürü görürsek atıyoruz o kadar.

SERDAR AKKAN
1982 DENİZLİ

Çevrimdışı Furkan GÜNER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #102 : 06 Ağustos 2014, 15:49:31 »
Sisteme müdahale her zaman olumsuz sonuç vermiştir. Tavuk, kuş ölür kene başlar, yılan ölür fare başlar, kurt ölür domuz başlar gibi...

Belki kekliği, bıldırcını yemek sizden önce onun hakkı.

Yapılanı doğru bulmuyorumm, hem dini hem de vicdani açıdan.
Furkan GÜNER
1993 Ankara

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #103 : 06 Ağustos 2014, 15:53:38 »
saksağan,alakarga,tilki ve yırtıcıları vurmayalım...seneye avbisciler avlasın onları..  :D , biz normal avlarımızı yapalım tahtalı , keklik,tavşan vs.

Çevrimdışı Furkan GÜNER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #104 : 06 Ağustos 2014, 15:54:59 »
Siz kaçak avcıları, bohçacıları vurun bence :D. En çok zararı veren onlar :D.
Furkan GÜNER
1993 Ankara

Çevrimdışı Serdar AKKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #105 : 06 Ağustos 2014, 16:13:37 »
Sisteme müdahele etmeyelim diyoruz.

HES ler ve barajlar yüzünden kaç canlı türü yok oldu.... Kaç ağaç kesildi.... Küresel ısınma yüzünden dünya susuzluk çekiyor.

Bir Hikaye anlatmak istiyorum.

Ormanda yangın çıkmış, bütün hayvanlar kaçıyormuş sadece karınca su taşıyıp yangına müdahele etmeye çalışıyormuş. Fil karıncanın yanına gelmiş sırtıma bin seni götüreyim böyle söndüremezsin yangını kaç demiş. Karıncanın cevabı müthiş , yangını söndüremeyeceğimi elbette biliyorum ancak ben en azından safımı belli ediyorum...

Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem karga saksağan vurmayı size göre yanlıştır bana göre doğru. Benim gözlemlediğim bu hayvan çöp karıştırıyor, doğaya bulaşıcı hastalık taşıyor ve popülasyonunu dengelemek gerekiyor. Çöp bitmediği sürece bu hayvan üremeye ve besin bulmaya devam edecektir. Şehir çöplüklerini hiç gördünüz mü, martı ve karga dolu.... Atık arıtma tesisi veya geri dönüşümler yeterli mi sizce....
SERDAR AKKAN
1982 DENİZLİ

Çevrimdışı Furkan GÜNER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #106 : 06 Ağustos 2014, 16:43:29 »
Sisteme müdahele etmeyelim diyoruz.

HES ler ve barajlar yüzünden kaç canlı türü yok oldu.... Kaç ağaç kesildi.... Küresel ısınma yüzünden dünya susuzluk çekiyor.

Bir Hikaye anlatmak istiyorum.

Ormanda yangın çıkmış, bütün hayvanlar kaçıyormuş sadece karınca su taşıyıp yangına müdahele etmeye çalışıyormuş. Fil karıncanın yanına gelmiş sırtıma bin seni götüreyim böyle söndüremezsin yangını kaç demiş. Karıncanın cevabı müthiş , yangını söndüremeyeceğimi elbette biliyorum ancak ben en azından safımı belli ediyorum...

Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem karga saksağan vurmayı size göre yanlıştır bana göre doğru. Benim gözlemlediğim bu hayvan çöp karıştırıyor, doğaya bulaşıcı hastalık taşıyor ve popülasyonunu dengelemek gerekiyor. Çöp bitmediği sürece bu hayvan üremeye ve besin bulmaya devam edecektir. Şehir çöplüklerini hiç gördünüz mü, martı ve karga dolu.... Atık arıtma tesisi veya geri dönüşümler yeterli mi sizce....

Şimdi o boyutlardan bakarsak söylenecek çok şey var. Denetim eksikliği, doğayı ülkeyi ve insan sağlığını önemsememe gibi şeyler ülkemizde zirve yapmış. O çöpün kaynağı da biziz, martıları kargaları taşıyıcılığa zorlayan da biziz. Buna malesef ciddi çözümler getirilmesi gerekir.

Sisteme sizin bizim gibi adamlar müdahale etmelim diyoruz. Doğru olanı da yapıyoruz. Ben bu düşüncedeyim, doğaya saygı duyulmasını, kafamıza göre onu al bunu koy yapamayacağımı söylüyorum. Tabi herkesin doğruları farklıdır.

Hastalık taşıyanları değil bizzat hastalığın kaynağını yoketmeliyiz.

Yalnız konu av hayvanlarına verdiği zarardı ama iş şehre döndü. Şehirdeki kuşu da vurmayın artık. Çöpü serçe de yiyor, güvercin de... Hatta kuşlara kadar asıl hastalık kaynağı sinekler ve böceklerdir. Çöpten gelir senin yemeğine konar, gelir seni sokar vs. Kuşlar bu sinekleri ve böcekleri tüketiyor. Belki kuşlar olmasa daha ciddi hastalıklar ortaya çıkacak. Ciddi bir araştırma yapılmadan kuşlar zararlıdır diyemeyiz, aksine çok da faydalı oldukları sonucuna ulaşılabilir.

Av hayvanlarına zararına dönersek, bence asıl zarar veren yine biz insanlarız. Kaçak avcılara ve bohçacılara çözüm bulursanız işte o zaman av hayvanları kurtulmuş olur. O zaman saksağanın yediği bir 2 keklik insanlara dokunmaz. Yılan, fare, gelincik, sansar, şahin, atmaca, tilki bunlar bence saksağana kadar daha büyük tehdit oluşturuyorlar.

Bana biraz da silah atacak canlı hedef arıyormuşsunuz gibi geliyor :D.

Furkan GÜNER
1993 Ankara

Çevrimdışı Ümit BOLAT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #107 : 06 Ağustos 2014, 17:39:45 »
Kargayi ve tilkiyi avlamayan arkadaslar,cevrede keklik sülün kalmadiginda sasirmasinlar.
karga senede yaklasik 4-6 yavru dünyaya getirir.avrupada karga,sansar,tilki oldukca yogun bir sekilde avlanilir.eger kargalar ve tilkilerin sayisi az seviyede tutulmazsa seneye sülün tavsan ve cil keklik olmayacaktir.kargalar yavru tavsan ve yavru keklikleri dogan ve atmaacalardan daha fazla avlar ve yerler.
1974-Samsun/Almanya/Heinsberg

Çevrimdışı Furkan GÜNER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #108 : 06 Ağustos 2014, 18:04:50 »
Kargayi ve tilkiyi avlamayan arkadaslar,cevrede keklik sülün kalmadiginda sasirmasinlar.
karga senede yaklasik 4-6 yavru dünyaya getirir.avrupada karga,sansar,tilki oldukca yogun bir sekilde avlanilir.eger kargalar ve tilkilerin sayisi az seviyede tutulmazsa seneye sülün tavsan ve cil keklik olmayacaktir.kargalar yavru tavsan ve yavru keklikleri dogan ve atmaacalardan daha fazla avlar ve yerler.

Tamam gittiniz av hayvanlarına zarar veren canlıları öldürdünüz peki artan yılanlar, fareler, akrepler ne olacak? Bunlar sadece sizin avladığınız hayvanları mı yiyor sanıyorsunuz? Milletin evine fareler, yılanlar, akrepler girse ne olacak? Benim kuzenimi daha geçen engerek yılanı soktu, zor kurtardık. Hayvanın suçu mu var? Hayır, hayvanlara yaşam alanı bırakmayan bizlerde suç. Düşünemeyen, yaratılış amaçlarına göre hareket eden hayvanları suçlayamazsınız.

Kuş gribi denen bir zırvalık çıkarıp milyonlarca evcil kuşu canlı canlı gömdüler. Sonra ne oldu kene illeti çıktı.

Suçu yine hayvanlara atın, iyi kılıf vallahi. Şimdiye kadar bunca hayvan birlikte yaşadı sayıları değişmedi de şimdi mi değişti? Size limitlerinizi doldurmayın 2 tane eksik vurun desek kıyameti koparırsınız ama doğal hayattaki doğal yaşam zincirine müdahale edersiniz.

Saksağan, zararlı dediğiniz kuş senden benden çok ağaçlandırıyor çevreyi. En işe yaramaz hayvanın bile görmediğiniz ne kadar çok faydası var. Allah hiç bir canlıyı boşuna yaratmamıştır.

Siz keyfiniz için bir canlıyı öldürüyorsunuz ama kuş yaşamı için öldürdüğünde suçlu sayılıp, bir de ölüm tehlikesi altına giriyor.

Ne kadar bencil bir düşünce bu. Saksağandan bin kat daha fazla zarar veriyorsunuz. Aç değilsiniz açıkta değilsiniz 1-2 tane vurun bırakın ama yok illaki limit dolacak. Limit 1000 olsa vicdanınız titremez doldurmaya bakarsınız. Bırakın Allah aşkına...

Gidelim hayvanlar için yuvalar yapalım, yemler bırakalım, nöbetler tutalım da sayıları artsın, ülkemize daha çok gelsinler diyeceğinize bu zarar veriyor onu da öldürelim diyorsunuz.
Furkan GÜNER
1993 Ankara

Çevrimdışı Doğu GÜÇLÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #109 : 06 Ağustos 2014, 18:57:37 »
Furkan,

Saksağanın veya karganın doğada hiç düşmanı var mı kardeşim?

Yok.

Peki insan doğal yaşamın bir parçasımıdır?

Evet.

Demek ki en tepedeki predatör yani yırtıcı olarak,bu hayvanın sayısını kontrol altında tutmakla görevlendirilen canlı biziz.

Senin doğaya yararı var dediğin canlı eğer normal popülasyonunda olsaydı evet yararı vardı.

Ancak insan çöplüklerinden beslenen, hiç bir doğal düşmanı olmayan,neredeyse hepsi eceliyle ölen bu zararlılar doğal popülasyonlarının çok üzerinde oldukları için bunlarla mücadele etmek en büyük vazifemiz.
1982-Mersin

Çevrimdışı Coşkun ÇAKIR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #110 : 06 Ağustos 2014, 19:07:55 »
Şehirde heryeri pisleyen, kırsalda çiftçinin başına bela olan ( tavuk yumurtalarını çalar,civcivleri götürür,mısır silajlarının üzerindeki naylonu deler çiftciyi zarara uğratır ve daha bir çoğu), doğal düşmanı olmayıp 20 yıl yaşayan pis bi hayvan bana göre. Vurup vurmamak kişiye kalmış. Ben vururum (kalaba sürü varken silah atmamak gerek zira saldırma gibi ihtimalleride var)
1988 BALIKESİR

Çevrimdışı Furkan GÜNER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #111 : 06 Ağustos 2014, 19:49:09 »
Doğal düşmanları elbet var. Özellikle yavruyken hemen uçuşa geçmiyorlar, düşüyorlar ve açık hedef halindeler. Bu hayvanlar neden bu kadar baskın, korumacı olmuşlar sizce? Çünkü kendilerini korumaları gerekiyor.

Siz konuyu şehre getiriyorsunuz. Avladığınız hayvanlar şehirde mi acaba? Şehirdeki bir çok hayvan insan atıklarından besleniyor zaten. Doğada ise çok farklı.

Buyrunuz atamaca saksağanı yakalamış.

Bizim doğada hiç bir canlıyı kontrol etme görevimiz yok. Doğal denge bu işi zaten layıkıyla yapıyor.

Vurup vurmamak sizin tercihiniz ancak av hayvanlarını azaltıyor diye vurmanız gerçekten komik. Bu bahane değil bence. Bu av hayvanları her göç ettikleri yerde vuruluyorlar. Asıl büyük darbe avcılardan geliyor. Kaçak avcılar ve bohçacıları durdursanız, buna yönelik çalışmalar yapsanız daha doğru bir hareket edilmiş olur.

Gerçekten av hayvanları nasıl çoğalır ona göre bir tartışma yapalım. Hatta hiç av yapmıyorken bile geleyim etkinliklerinize katılayım beraber koruyalım. Bohçacılara fırsat vermeyelim, av hayvanları için yemleme organizasyonları yapalım, koruma alanları oluşturalım. Ama bir saksağan ne kadar zarar verebilir av hayvanlarınıza Allah aşkına?. Saksağana kadar av hayvanlarının asıl düşmanları sansar, gelincik, yılan, fare gibi canlılardır. Saksağan burada bilmem kaçıncı sıradadır. Zaten onları vurmak yerine daha büyük ölçekli, kalıcı çözümler var bohçacılığa fırsat vermemek, limitleri düşürmek gibi.

Furkan GÜNER
1993 Ankara

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #112 : 06 Ağustos 2014, 20:11:13 »
Doğal düşmanları elbet var. Özellikle yavruyken hemen uçuşa geçmiyorlar, düşüyorlar ve açık hedef halindeler. Bu hayvanlar neden bu kadar baskın, korumacı olmuşlar sizce? Çünkü kendilerini korumaları gerekiyor.

Siz konuyu şehre getiriyorsunuz. Avladığınız hayvanlar şehirde mi acaba? Şehirdeki bir çok hayvan insan atıklarından besleniyor zaten. Doğada ise çok farklı.

Buyrunuz atamaca saksağanı yakalamış.

Bizim doğada hiç bir canlıyı kontrol etme görevimiz yok. Doğal denge bu işi zaten layıkıyla yapıyor.

Vurup vurmamak sizin tercihiniz ancak av hayvanlarını azaltıyor diye vurmanız gerçekten komik. Bu bahane değil bence. Bu av hayvanları her göç ettikleri yerde vuruluyorlar. Asıl büyük darbe avcılardan geliyor. Kaçak avcılar ve bohçacıları durdursanız, buna yönelik çalışmalar yapsanız daha doğru bir hareket edilmiş olur.

Gerçekten av hayvanları nasıl çoğalır ona göre bir tartışma yapalım. Hatta hiç av yapmıyorken bile geleyim etkinliklerinize katılayım beraber koruyalım. Bohçacılara fırsat vermeyelim, av hayvanları için yemleme organizasyonları yapalım, koruma alanları oluşturalım. Ama bir saksağan ne kadar zarar verebilir av hayvanlarınıza Allah aşkına?. Saksağana kadar av hayvanlarının asıl düşmanları sansar, gelincik, yılan, fare gibi canlılardır. Saksağan burada bilmem kaçıncı sıradadır. Zaten onları vurmak yerine daha büyük ölçekli, kalıcı çözümler var bohçacılığa fırsat vermemek, limitleri düşürmek gibi.

evet limitleri düşürelim keklikte 2 tane zaten limit.. dalga geçer gibi..yarım kekliğe filan düşürsünler..  :D istanbul gibi yerden Erzuruma gitsin vatandaş keklik avlamaya..iki tane keklik vursun gelsin geriye..ya da sivasa gidelim muğladan,izmirden 2 keklik için.. şimdi okuyorlarsa bu limit düşürmeyi tamda aradığımız şey buydu diye yarım kekliğe düşürmezlerse ne olayım..mantıksızlık diz boyu mantıklı bişey beklemek saçma olur zaten dkmp'den.

bıldırcında 12 tane , üveyikte 10 , ördekte aynı cins ördek olmamak şartıyla 6 tane..göçmen kuşa bile bu kadar komik limitler verilirken daha neyini düşürecekler limitlerin..

insanın önce gözü doyacak..limitleri sınırısız yapsalar göçmen kuşda insanlar belki 6 tane bile vurmayacak,3 tane vurup dönecek geri..ama böyle yapıldıkça adam ördeği bulduysa yer güzelse 20 tane vuruyor ,15 tane vuruyor..tam tersini yapıyorlar..keklik merasına girdimi avcı sabahtan akşama kadar avlıyor..hele birde gezmesi kolaysa merada..orman,battal.çalılık kayalık yoksa fazla ogün uçurdugu 15,20 kekliğin hepsini temizlemek için ugrasıyor..diğerlerini dusunmuyor..bunun sebebi kekliğe koydukları komik 2 adet limiti..limit öyle olmaz böyle olur diyor adam..ben eskiden 50 tane bile keklik görsem bi tane vurur dönerdim..arkasına gitmezdim..sonra yine ben avlıcam bunu dursun derdim..ama şimdi bulsam bırakırmıyım bir keklikle..şüpheli
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2014, 20:17:41 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Furkan GÜNER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #113 : 06 Ağustos 2014, 20:23:40 »
En düşük keklik diye hemen keklik demişsiniz :D. Kuş yok diye zaten şikayetçi değil misiniz? Kuşun çoğalmasına adına 1 tane vurun bir kaç sene, zaten çoğalınca artar.

Yani saksağana kadar çok iş var onu diyorum. Tek sorun saksağan olsa tamam. Bizim oraya biçer döverci geliyormuş, bir yandan biçerken bir yandan çıkan bıldırcınları vurup geliyormuş. Torbalar dolusu vurduğu oluyormuş. Bir de günde kaç tarla biçiyor hesap edin.

Böyle adamlar varken size keklik, bıldırcın kalır mı? Önce bunları durdurmak lazım. Ben kara avcılığına hakim değilim, balık bohçacılarına fırsat vermiyorum. Geçen sene bıldırcın avına gidenleri durdurdum bu dönemde av yasak dedim, yok açıldı tarihler değişti dediler ben de inandım bilmediğim için. Memleketten dönünce öğrendim yasak dönemde olduğunu. Yoksa vurdurmazdım.

Furkan GÜNER
1993 Ankara

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #114 : 06 Ağustos 2014, 20:31:30 »
En düşük keklik diye hemen keklik demişsiniz :D. Kuş yok diye zaten şikayetçi değil misiniz? Kuşun çoğalmasına adına 1 tane vurun bir kaç sene, zaten çoğalınca artar.

Yani saksağana kadar çok iş var onu diyorum. Tek sorun saksağan olsa tamam. Bizim oraya biçer döverci geliyormuş, bir yandan biçerken bir yandan çıkan bıldırcınları vurup geliyormuş. Torbalar dolusu vurduğu oluyormuş. Bir de günde kaç tarla biçiyor hesap edin.

Böyle adamlar varken size keklik, bıldırcın kalır mı? Önce bunları durdurmak lazım. Ben kara avcılığına hakim değilim, balık bohçacılarına fırsat vermiyorum. Geçen sene bıldırcın avına gidenleri durdurdum bu dönemde av yasak dedim, yok açıldı tarihler değişti dediler ben de inandım bilmediğim için. Memleketten dönünce öğrendim yasak dönemde olduğunu. Yoksa vurdurmazdım.

valla ben neyi durdurup neyi durdurmayacağımı neyi vurup neyi bırakacağımı şaşırdım..böyle giderse insan ve evcil hayvan hariç ne denk gelirse diyeceğiz bu saçmalıklar devam ederse..kimseyi düşünmeye gerek yok gemisini kurtaran kaptan..bizi kimse düşünmüyor artık..enayinin parasını al yolla gözüyle bakıyorlar bize..gelecek nesillere avlayacak mera ve av kalmazsa bunun sorumlusu vergisini yatıran,limitlere,kurallara uyan yasal avcılar değil saçma sapan projelere imza atan federasyonlar ve dkmp olacaktır..beni denetlemesinler beni sıkıştırmasınlar..yasal avcı avı yapmasınlar..bohçacı avlasınlar..helal olsun diyorum bohçacılara..akıllı adamlar..yıllardır ben yasal avlanıyorum vergimi yatırıp pulumu alıp,onlarda kaçak avlanıyor limitsizce,sezon başı sezon sonu demeden..hiçbişeyde olduğu yok..hala aynı devam bedava avlanmaya..demekki gerçekten enayiyiz biz.hata bende ..senin neyine avcılık belgesi..sandık ki daha zevkli av yaparız göğsümüzü gere gere...ama tam tersi oldu..
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2014, 20:38:31 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Furkan GÜNER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #115 : 06 Ağustos 2014, 20:55:51 »
Abi siz haklısınız isyan etmekte sonuna kadar. İşte diyorum ya siz verginizi yatırırsınız, limitlere uyarsınız ama adamlar gider çuval çuval toplayıp götürür.

Avcıların %70-80'i zaten bence vergi vermeyen, limitlere uymayan kesim. Şahsen avcıyım deyip de vergisini veren bir kişiye bile rastlamadım. Limitlere filan da uymazlar.

Geçen aşağıda bir köyün hocası karaca vurmuş. Haberim olsaydı emdiği sütü boğazından getirirdim. Bizim halk bilinçsiz, devlet umursamaz. Adam karacayı vuruyor ama millet hocasız kalacağız diye şikayet etmiyor.

Şuan hasat dönemi, herkes tarlada. Yasak dönem olmasına rağmen bıldırcın avı yapılmıyor ise adam değilim.

Diyeceğim o ki kargayla, kuşla kafa yoracağımıza bunu nasıl çözeriz onu konuşalım.
Furkan GÜNER
1993 Ankara

Çevrimdışı Doğu GÜÇLÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #116 : 07 Ağustos 2014, 11:08:25 »
Furkan kardeşim kaçak avlanmayla bohçacıyla bu işin sonu gelmez.

Avcıların doğaya verebileceği zarar devede kulaktır.Bir insan günde en fazla kaç keklik vurabilir.

Fakat bir süne ilacı bir günde binlerce bıldırcını öldürebilir.

Devletin amacı kaçak avla mücadeleden çok,av hayvanın rahat yaşayabileceği alanı oluşturmak ve bunu korumak olmalıdır.

Memlekette niye ördek az;sulak alan kalmadı,

Keklik niye az;her yer bina doldu,dereler kurudu,hayvanın sığınacağı bitki örtüsü kalmadı.

Demişsin ki doğaya müdahale etmeyin.

Unutmayalım insan da doğanın bir parçası ve doğaya daha önce verdiği zararları düzeltmek için müdahale etmek zorunda.
1982-Mersin

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #117 : 07 Ağustos 2014, 11:31:19 »
Furkan,

Saksağanın veya karganın doğada hiç düşmanı var mı kardeşim?

Yok.

Peki insan doğal yaşamın bir parçasımıdır?

Evet.

Demek ki en tepedeki predatör yani yırtıcı olarak,bu hayvanın sayısını kontrol altında tutmakla görevlendirilen canlı biziz.

Senin doğaya yararı var dediğin canlı eğer normal popülasyonunda olsaydı evet yararı vardı.

Ancak insan çöplüklerinden beslenen, hiç bir doğal düşmanı olmayan,neredeyse hepsi eceliyle ölen bu zararlılar doğal popülasyonlarının çok üzerinde oldukları için bunlarla mücadele etmek en büyük vazifemiz.
DOĞU BEY
verdiğiniz bilgilere ek olarak bir bilgide ben ekleyeyim istedim
karganın ortalama yaşam süresinin 45-50 yıl ,, saksağanında 20-25 yıl olduğunu okumuştum bir kaynakta
dolayısı ile sizinde belirttiğiniz gibi ,,eti yenmediği için avlanmayan ,, yaşam süresi uzun olduğu için popülasyonları sürekli artan ,, doğada hemen hemen hiçbir düşmanı olmadığı için DOĞAL BİR SELEKSİYON ortamı dışında olan bu kuşların zararlarını doğada dengeleyecek tek canlı BİZ İNSANLARIZ ölçüler içerisinde mücadele amaçlı avlanılmasında hiçbir sakınca göremiyorum...
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ümit BOLAT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #118 : 07 Ağustos 2014, 12:15:09 »
karga,tilki,sansar,gibi hayvanlar doganin dengesi zaten bozuk oldugu icin bu derece cogalabiliyorlar.insan yasam alanlarina müdahele ederek ev ve sehirler kurararak zaten dengeleri bozdu.simdi görevi ise bu dengeleri tekrar yerine getirmek ya da en aza indirmektir.unutulmasinki doga sadece hayvanlara ait degil,insanlarda bu doganin bir parcasidir.öyle yesiller partisi gibi yaygara koparip hayvanlar öldürülmesin hepimiz vejetaryan olalim laflari popülistlikten baska birsey degildir.bizler sürdürülebilir yasam alanlarini nasil olusturabiliriz ona bakalim.Almanya da senede yaklasik 1 milyon karaca vuruluyor.domuz  sayisi 400000 civarinda.tilki yine 500000 besyüzbin in üzerinde vuruluyor,ama nedense nesli tükenmeyle karsi karsiya degil.yapilmasi gereken seyleri tekrar tekrar tecrübe etmeye gerek yok,tecrübe etmis ve sistemi otuemus ülkelerin sistemlerini ülkemize bir sekilde uyarlayabiliriz,dernekler mesela bu konuda yardimci olabilirler,STK lara büyük görevler düsmekte.istemezük zihniyeti bizi fazla ileri götürmeyecektir.
saygilar!
1974-Samsun/Almanya/Heinsberg

Çevrimdışı Hüseyin ÖZCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #119 : 07 Ağustos 2014, 13:19:10 »
ARKADAŞLAR LÜTFEN BİRAZ İNSAFLI OLUN
AVLAYACAĞINIZ HAYVANIN
YA ETİNİ YİYİN, YA DERİSİNİ KULLANIN, YA DA BİZZAT SİZE
MALINIZA ZARAR VERİYORSA O ZAMAN ÖLDÜRÜN
ANCAK DOĞADA Kİ AV HAYVANLARI NASIL SİZİN İÇİN AV İSE O HAYVANLAR İÇİNDE AV
ZATEN AV AZ, BİRDE BUNLAR YUMURTA VE YAVRULARI YİYOR
HEPSİNİ ÖLDÜRELİM, SOYUNU KURUTALIM, BÜTÜN AVLAR BİZE KALSIN, ŞEKLİNDE BİR ZİHNİYETLE
BU HAYVANLARI TELEF ETMENİZ VİCDANA SIĞMAYACAK BİR DAVRANIŞ
ONLARIN YEDİKLERİ YUMURTA VE YAVRULAR SİZİN HAYVANINIZ DEĞİL
NASIL SANA RIZIK VEREN ALLAH (CC) VARSA
AYNI YARADAN ONLARA DA RIZIK VERİYOR, ONLARIN RIZKININ HESABINI YAPMAK SANA KALMAZ
ZATEN RIZKI OLMASA ALLAH ONLARI YA YARATMAZ, YA DA SANA BIRAKMADAN CANINI ALIRDI
BİR GÜN TIPKI HEPİMİZİN RIZKI TÜKENİNCE CANININ ALINACAĞI GİBİ
LÜTFEN OLAYLARA BİRDE BU PENCEREDEN BAKIN VE İŞİ DÜŞMANLA SAVAŞIR, NESLİ KURUTULACAK HAYVAN GİBİ DEĞERLENDİRMEYİN
AVCI DOSTLAR DAHA ÖNCE YAZMIŞ OLDUĞUM VE YUKARIDA ALINTI YAPTIĞIM YAZIYI BİR KEZ DAHA HATIRLATMAK İSTİYORUM
LÜTFEN ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUP ONA GÖRE HAREKET EDİN
ELİMİ VİCDANIMA KOYDUM VE VARDIĞIM SONUÇ, DÜŞÜNCEM DEĞİŞMEDİ DİYORSANIZ DAHA DA DİYECEK BİR SÖZÜM YOKTUR........
1979-Balıkesir

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #120 : 07 Ağustos 2014, 14:19:55 »
DOĞU BEY
verdiğiniz bilgilere ek olarak bir bilgide ben ekleyeyim istedim
karganın ortalama yaşam süresinin 45-50 yıl ,, saksağanında 20-25 yıl olduğunu okumuştum bir kaynakta
dolayısı ile sizinde belirttiğiniz gibi ,,eti yenmediği için avlanmayan ,, yaşam süresi uzun olduğu için popülasyonları sürekli artan ,, doğada hemen hemen hiçbir düşmanı olmadığı için DOĞAL BİR SELEKSİYON ortamı dışında olan bu kuşların zararlarını doğada dengeleyecek tek canlı BİZ İNSANLARIZ ölçüler içerisinde mücadele amaçlı avlanılmasında hiçbir sakınca göremiyorum...
+1
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Doğu GÜÇLÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #121 : 07 Ağustos 2014, 14:21:02 »
AVCI DOSTLAR DAHA ÖNCE YAZMIŞ OLDUĞUM VE YUKARIDA ALINTI YAPTIĞIM YAZIYI BİR KEZ DAHA HATIRLATMAK İSTİYORUM
LÜTFEN ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUP ONA GÖRE HAREKET EDİN
ELİMİ VİCDANIMA KOYDUM VE VARDIĞIM SONUÇ, DÜŞÜNCEM DEĞİŞMEDİ DİYORSANIZ DAHA DA DİYECEK BİR SÖZÜM YOKTUR........

Hüseyin Bey bu memlekette domuzlar daha hamileyken öldürülüyor.Tuzaklarla tutuluyor.Yavruları katlediliyor.

Sonra bir de düşman cesedi gibi köy meydanlarında sergilendikten sonra çürümeye bırakılıyor.

Sırf haram diye.

Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?
1982-Mersin

Çevrimdışı Furkan GÜNER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #122 : 07 Ağustos 2014, 14:52:44 »
Ümit Bey, Almanya'da sürekli kontrol içersinde, yüksek denetim var. Yılda hangi türden kaç hayvan vurulması gerektiği zaten çok önceden belirleniyor. Bizde ise bırakın hayvanları, daha avcıların sayısı belli değil. Legal ve illegal şekilde avlanan milyonlarca insan var. Keşke Almanya kadar bu konuda gelişmiş olsak. Adamların doğayı bile dengeye sokacak kapasiteleri var. Bizimkisi ise saksağan vuralım, bu sene de tilki vuralım şeklinde. Almanya ve benzeri av kültürü gelişmiş ülkeler av sahalarındaki her bir hayvanı tespit ediyorlar. Kurt sayısı artınca belli sayıda kurda müsade ediyorlar. Kurt sayısı azalırsa çoğalmalarına, eski dengesine gelmeleri yönünde çalışmalar yapıyorlar.

Yani o ülkelerde her bir hayvanın sayısı belli, hatta kaçı dişi, kaçı erkek, kaçı yavru, kaç tane sakat hayvan var bunlar bile belli. Hayvanlar için tavan miktar var. O tavanın üzerindeki sayı kadar av yapılmasına izin veriliyor, daha fazlası asla... Bütün hayvanlar için bu geçerli. Böylelikle ne oluyor? Adamlar dengeyi sağlamış oluyor.

Bizde ise ülkeye giren çıkan belli değil. Av miktarı, avcı miktarı belli değil. Vurulması gereken kaç hayvan var belli değil.

Doğu Bey, ben size o konuda katılmıyorum. Tamam siz gerçek avcısınız, limitlere uyuyorsunuz, belki kendi vicdani limitiniz var daha az vuruyorsunuzdur. Ancak gidip de tarlada 1 çuval bıldırcın vuran bohçacıya zararı az demeyin. Yasal avcıların belki 3 katı yasal olmayan avcı vardır. Çoğu bilinçsiz, ne limit bilir ne sezon bilir. Şuan bile ava gitmiş binlerce insan vardır eminim. Sonra av sezonu açılıyor, siz bakıyorsunuz kuş yok. ''Teh bu sene de kuş gelmedi'' diyorsunuz. Halbuki kuş geldi ama sizden önce vuran vurdu. Ben hasat döneminde memlekette olmuyorum, öncesi ve sonrası gidiyorum. Yemin ediyorum ilk gittiğimde her yerden bıldırcın fırlıyor. Ulaa bir de hasattan sonra gidiyorum, o kuşlardan eser yok. Soruyorum biçerdöverci vurdu, balyacı vurdu diyorlar. Bir de köyün şerefsizleri var, onlar da vuruyor. Kuş kalır mı size?

Ben saksağan, tilki, sansar vurmayın demiyorum ki. Bunlara kadar daha büyük sorunlarımız var, önce onları halledelim. Sonra Almanya gibi bir av kültürümüz oluşur, bilinçlenir isek yetkili, alanında uzman kişilerin araştırmaları sonucu ne kadar saksağan vurulması gerekiyor belirlenir ve kontrollü bir şekilde vurulur.

Verdiğimiz zararları düzeltmek için tabi ki doğaya müdahale edelim. Ağaçlar dikelim, yemlemeler yapalım, hayvanları koruma altına alalım bunlar güzel bir şey. Ancak saksağanın vurulması verdiğimiz zararları düzeltmek midir yoksa düzelteceğim diye iyice batırmak mıdır?

Ha siz yine vuracaksanız vurun tabi, sizin tercihiniz. Ben işin farklı boyutlarına bakıyorum. Biraz daha geniş düşünsek, yüzeysel değil de derinine insek bu ülkede bırakın av hayvanı bulamamayı bolluktan bıkarsınız. Şuan ülkemizde bir çok şey ne yazık ki günü kurtarmak için yapılıyor.
Furkan GÜNER
1993 Ankara

Çevrimdışı Hüseyin ÖZCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #123 : 08 Ağustos 2014, 09:13:49 »
Hüseyin Bey bu memlekette domuzlar daha hamileyken öldürülüyor.Tuzaklarla tutuluyor.Yavruları katlediliyor.

Sonra bir de düşman cesedi gibi köy meydanlarında sergilendikten sonra çürümeye bırakılıyor.

Sırf haram diye.

Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?
SİZCE DOMUZLARIN VURULMASI SIRF HARAM DİYE Mİ? ÇOK YANLIŞ BİR GÖZLEM,
ZATEN SAKSAĞAN, KARGA, ATMACA, BAYKUŞ VS. TÜM KÖKÜNÜ KAZIMAYA ÇALIŞTIKLARI HAYVANLARDA HARAM
BU HAYVANLARIN ETİNİ YİYEN VARMI, DİNEN BU SAYDIKLARIMDA HARAM
DOMUZLARIN, VURULMASININ SEBEBİ ÜRÜNLERİNE ZARAR VERDİĞİ İÇİN, HARAM OLDUĞU İÇİN DEĞİL
YÖNTEM OLARAK, YAVRULU DOMUZU VURMAK, YARALI HAYVANA EZİYET ETMEK, TUZAK İLE EZİYET EDEREK ÖLDÜRMEK NE DİNEN, NE VİCDANEN, NE DE ETİK OLARAK, AHLAK OLARAK DOĞRU BİR DAVRANIŞ DEĞİL TABİ Kİ
DAHA ÖNCE Kİ YAZIMDA DA BELİRTTİĞİM GİBİ, ETİNİ YEMEDİĞİN, DERİSİNİ GİYMEDİĞİN YADA BİZZAT SENİN MALINA ZARAR VERMEYEN HAYVANI ZEVK İÇİN KATLETMEK DOĞRU DEĞİL
DERSENİZ AV HAYVANLARINI (BILDIRCIN, KEKLİK, TAVŞAN) TÜKETİYOR DİYE VURALIM
O AV HAYVANLARI SİZİN MALINIZ DEĞİL
SİZİN İÇİN NASIL AV HAYVANI İSE, O HAYVANLAR İÇİNDE AV HAYVANI VE RIZKINI VEREN BİR YARADANIN OLDUĞUNU UNUTMAYIN
ONLARIN RIZKININ HESABINI TUTMAK KİMSEYE KALMAZ,
MİLYARLARCA İNSANA RIZIK VEREN, O HAYVANLARADA VERİR
1979-Balıkesir

Çevrimdışı Doğu GÜÇLÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #124 : 08 Ağustos 2014, 12:28:06 »
SİZCE DOMUZLARIN VURULMASI SIRF HARAM DİYE Mİ? ÇOK YANLIŞ BİR GÖZLEM,
ZATEN SAKSAĞAN, KARGA, ATMACA, BAYKUŞ VS. TÜM KÖKÜNÜ KAZIMAYA ÇALIŞTIKLARI HAYVANLARDA HARAM
BU HAYVANLARIN ETİNİ YİYEN VARMI, DİNEN BU SAYDIKLARIMDA HARAM
DOMUZLARIN, VURULMASININ SEBEBİ ÜRÜNLERİNE ZARAR VERDİĞİ İÇİN, HARAM OLDUĞU İÇİN DEĞİL
YÖNTEM OLARAK, YAVRULU DOMUZU VURMAK, YARALI HAYVANA EZİYET ETMEK, TUZAK İLE EZİYET EDEREK ÖLDÜRMEK NE DİNEN, NE VİCDANEN, NE DE ETİK OLARAK, AHLAK OLARAK DOĞRU BİR DAVRANIŞ DEĞİL TABİ Kİ
DAHA ÖNCE Kİ YAZIMDA DA BELİRTTİĞİM GİBİ, ETİNİ YEMEDİĞİN, DERİSİNİ GİYMEDİĞİN YADA BİZZAT SENİN MALINA ZARAR VERMEYEN HAYVANI ZEVK İÇİN KATLETMEK DOĞRU DEĞİL
DERSENİZ AV HAYVANLARINI (BILDIRCIN, KEKLİK, TAVŞAN) TÜKETİYOR DİYE VURALIM
O AV HAYVANLARI SİZİN MALINIZ DEĞİL
SİZİN İÇİN NASIL AV HAYVANI İSE, O HAYVANLAR İÇİNDE AV HAYVANI VE RIZKINI VEREN BİR YARADANIN OLDUĞUNU UNUTMAYIN
ONLARIN RIZKININ HESABINI TUTMAK KİMSEYE KALMAZ,
MİLYARLARCA İNSANA RIZIK VEREN, O HAYVANLARADA VERİR

Dinen o hayvanlar bizim malımız.

Dinimizde avcılığın yeri

Sual: Dinimizde avcılığın yeri nedir?
CEVAP
Allahü teâlâ, insanlar için çeşitli hayvanlar yaratmıştır. Bıldırcın, tavşan, balık gibi hayvanların etinden; sansar, porsuk, tilki gibi hayvanların postundan; geyiklerin derisinden; tıpta ve ıtriyatta kullanılmak üzere misk ceylanlarının miskinden; deniz hayvanlarının incisinden, mercanından; filin dişinden istifade etmek için avlamak; kurt, domuz, yılan, fare gibi hayvanları da zararlarını önlemek için, işkence etmeden, mesela yakmadan, suda boğmadan öldürmek caizdir.

Olaya dinen bakarsak da zararlı olan saksağan veya karga avlamak caizdir.

Siz diyorsunuz ki BİZZAT SENİN MALINA ZARAR VERMEYEN hayvanı öldürme.

Bu hayvanlar bizim için yaratılmış olan av hayvanlarına zarar veriyor.

Demek ki avlanması sizin savunduğunuz teze göre de doğru.
1982-Mersin