Gönderen Konu: KEKLİKLER ve TARIM İLAÇLARI  (Okunma sayısı 1180 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
KEKLİKLER ve TARIM İLAÇLARI
« : 03 Mart 2020, 17:53:23 »
          Avcılık gruplarında, av hayvanlarının azalması ve bazı yerlerde tükenmesi konuları geçtiğinde, genellikle ''Av hayvanlarını tarım ilaçları bitirdi. Keklikler gübre yeyerek toplu olarak öldü. Keklik ve benzeri kuşların azalmasının en büyük sebebi tarımda kullanılan gübre ve ilaçlar...'' şeklinde yazılar görüyorum. Tabiiki tarımda kullanılan ilaç ve gübrelerin yabani hayvanların ve kuşların yaşamına olumsuz etkileri var. Bu herkesin kabul ettiği bir gerçektir. Hatta bir bölgedeki tarım ürünlerinin ve tarım yöntemlerinin değişmesi bile yabani hayatı çok etkiler. Benim merak ettiğim; bu işin boyututu nedir, ya da oranı nedir? Tarım ilacı ve gübrelerin bu konuya etkisi % kaçtır?

Ben 30 yıldır dağda, tarlada, arazide bu şekilde bir olayla karşılaşmadım. Gübreden ya da tarım ilacından zehirlenip ölmüş keklik ve başka av hayvanı görmedim. Üç yıldır da sosyal medyada bir çok ilgili grup ve sayfayı takip ettiğim halde, bu konuda bir kaç olaydan başka paylaşım yapıldığını hatırlamıyorum.

Tarım ilaçları ve gübrelerin av kuşlarına ve yabani hayvanlara olan olumsuz etkilerinin ortaya çıkarılması konusunda bir araştırma ve yazı için; avcı, çiftçi, çoban arkadaşların bu konuda gördükleri, tespit ettikleri bir olay olduysa paylaşmalarını rica ediyorum! Nerede, ne zaman, nasıl bir olay gördünüz, şahit oldunuz? Ölü bulduğunuz hayvanlar için bir inceleme yaptınız ya da yaptırdınız mı? Bazen başka sebeplerden de toplu ya da münferit ölümler olabilir. Evet arkadaslar, özellikle son 2-3 yıl içerisinde bu tür bir olayı yaşadıysanız, lütfen paylaşın.. Özellikle fotoğraf varsa daha iyi olur. Ölü hayvanları Tarım Bakanlığı'na ve başka birimlere ilettiyseniz, oradan verilen raporlar da varsa daha iyi olur.. Teşekkür ederim!

1980-Antalya

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: KEKLİKLER ve TARIM İLAÇLARI
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2020, 21:05:12 »
        Tarım ilacı kalıntılarına maruz kalan kuşlarda kalsiyum emilimini olumsuz etkilediği için yumurta kabuğu yeterli kalınlığa ulaşamadığı için kırılmaya yatkın oluyor. Buda yumurtadan çıkan yavru sayısında azalmaya Buda popilasyon azlığına sebeb oluyor. Hindistan’da Avrupa’da kullanımı yasaklanan büyükbaş larda iltihabi lezyonları gideren melanin adlı ilacın ölü büyükbaş leşlerinden  akbabaların yemesinden dolayı kel akbaba nüfüsü 100/90 azalmasına sebebe olmuştur.
         Azot gübresi yiyen kekliklerin su içtikten sonra kursaklarında patladığı vs gibi bilgiler bencede mantıklı.
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

Çevrimdışı Mustafa ERTAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCI AVINI ALIR...
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2020, 21:24:13 »
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10219585707451874&id=1191086810

Geçen sene yapılan bir paylaşım bu maalesef ki tarım ilaçlarının doğaya verdiği zarar çok büyük bulunduğum bölgede 18 sene önce çil keklik popülasyonu tükendi şimdilerde gören eden bile yok...
MUSTAFA ERTAN

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #3 : 04 Mart 2020, 16:20:22 »
Maalesef bizim ülkemizde suçlamalar olduğu sürece av ve yaban hayatının bitmesi kaçınılmaz. Avcı köylüyü,köylü avcıyı vs vs...
Köylüde taşın altına elini soksa,avcıda taşın altına elini soksa 2 yıl içinde doğal hayat tamamen eski günlerine döner
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: A.Recai DEMİRCİ

Çevrimdışı Mehmet GÖK 48

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #4 : 05 Mart 2020, 12:36:18 »
Benim nacizane fikrim tarım ilaçlarının etkisi olsada en büyük etki avcıların. Babamlar köyde yaşar eskiden tarım çöktü şimdilerde hiç yok desek olacak ama malesef keklik azalmaya devam ediyor. Kuluçkada tilki atmaca şahin ama  en büyük düşmanı avcı. Bu sezon iki olay anlatayım sivasta çil yasaktı  oraya giden bildiğim avcılardan 3 4kişi günlük sayı vermek istemiyorum düdüş sadece ama epey düzünelerce çil vurmuşlar kınalıya ona keza. Birde bizim köy tanıdık biri bana anlatıyor köye yakın iki alay keklik ben dağ bayır uzakta kuş ararken adam vurmuş sorduğumda keklik sezonu açılalı 1 ay olmuş sezon bitti sayılır diyor. O keklikleri sorduğumda alayda 8 taneydi 3 seferde hepsini vurdum 1 er tane bıraktım diyor pişkince.bu bir keklik erkek bulup kuluçkaya basabilecekti. Kuluçkada tilkiye yem olmadan çıkarabilecek mi. Belgem var herşey bana serbest yaparım kafası olan avcıları temizlemek lazım. Ahlaksız avcı bence bu hayvanların en büyük düşmanı. Tarım o bu sebep aramamak lazım. Bu sezon vurduğun keklik 1 tane oda zor sarp dağlarda saatlerce aramayla. Önce bu kafadaki avcıları temizlemek lazım
1988-MUĞLA

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU