Gönderen Konu: AYHAK ve TAF hakkında tartışma bölümü  (Okunma sayısı 11202 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
AYHAK ve TAF hakkında tartışma bölümü
« : 06 Nisan 2010, 23:20:08 »
Avcı Arkadaşlar bu aralar köpek tüfek derken yine AVCILIĞIMIZI unuttuk galiba :(

Malum Kara avcılığı kanunda değişiklik tasarısı 8 Mart 2010 tarihinde TBMM sunuldu.

Tasarıyı indirmek için tıklayın : PDF dosyasıdır
http://www.sayfamiz.com/karaavciligi-kanununda-degisiklik-tasarisi.pdf

Avlaklar kurulacak derneklere köylere federasyonlara devamında şahıslara v.s işlettirilecek içi boş ileride dolduralacak bir sistem geliyor
biliyoruzki ne hikmetse bu durumda gerçek avcıların ihtiyaçları gözetilmez
Hatta bazıları balı görünce parmaklarını yalamaya başlar !!!!

AYHAK ve TAF neler yapacak göreceğiz AVCILARIMIZIN haklarını nasıl koruyacaklar yoksa,,,, yoksası malum :(

örnek olarak aşağıda SAYHAK ın görüşleri var ( Site Adresi http://site.mynet.com/sayhakder/gorus.htm )

Top tüfek köpek derken avlanacak avlaklarımız elden gitmesin diliyoruz.
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
Ynt: AYHAK ve TAF hakkında tartışma bölümü
« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2010, 23:25:22 »
Hocam TAF neredeyse muhattap bile alınmıyor....Bana göre sembolik bi kuruluştan başka birşey değil....
Türk avcısı haklarını yine kendisi savunacaktır.....
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 06 Nisan 2010, 23:39:48 »
parayı veren düdügü çalacak,parayı vermeyenler avuçlarını yalayacak...benim anladıgım bu...
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Faruk ÖSTLÜER

• Müdavim Üyemiz
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE....
« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2010, 23:41:59 »
Çok hassas ve önemli bir konu birbirimiz ile tartışmaktan atladıgımız avcılıgımız için hayati bir dönüm noktasından geçmekteyiz umarım dernek ve federasyonlar ve en önemlisi AVCILAR bu konunun hassasiyetle takipçisi olurlar..
Faruk ÖSTLÜER MANİSA 1980 0535 563 09 87

image hosting

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #4 : 07 Nisan 2010, 13:35:40 »
bu günki sistem bile oturmadan yeni sistem aranıyor.
eğer işin içinden çıkamazsam yine ava giderim ve evet benim başım belaya girebilir. hayırlısı görcez bakalım.
METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle

Çevrimdışı Taner ÖZTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 17 Nisan 2010, 20:40:50 »
tüm avcılar aşağı yukarı ne federasyonlara nede konfederasyonlara aidat ödemiyor dernekler daha federasyonlara bile bağlı değiller neden federasyonlara maddi destek olmuyorlar ve olmakta istemiyorlar giderlere ortak olmaktan korkuyorlar. federasyona bedel ödemeyenler yarin paralı avlaklara nasıl para ödeyecekler görün bakın. ekonomik gücü olmayan ne federasyon nede konfederaston başarılı olamaz. selamlar.
Taner ÖZTÜRK
1960 ANKARA 05324958754
Pointer Köpeği üreticileri ve yetiştiricileri derneği Ankara şb.

Çevrimdışı Özgür TOKA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Hunter
« Yanıtla #6 : 02 Mayıs 2010, 16:26:34 »
Kanun deyip boyun bükmek istemiyorum ama elden gelecek bişeyde yok tabiki ALLAH biz AVCIlara sabır versin...
ÖzgürTOKA
     11.9.1976
          İstanbul/0532 474 80 47

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 28 Mayıs 2010, 23:43:17 »
Avcı Arkadaşlar bu aralar köpek tüfek derken yine AVCILIĞIMIZI unuttuk galiba :(

Tuncay bey, unutmadık da elimizden fazla bir şey gelmiyor. Memleketimizdeki avcı profili (hatta insan profili) böyle kaderci, duygusal, pesimist ruh halinde. Herkes için demiyorum ama geneli  böyle görüyorum. Üzerine; bakanlıklar bile avcıları görmek istemiyor. Ödediğimiz paralar hem çok(çünkü karşılığı gelmiyor) hem de doğrudan maliyeye gidiyor. Gelin avcı dostlar birlikte çalışalım, proje üretelim diyen yetkili de yok. Mak tan Mak a dert ettiğimiz şeyler bu işler, nedense!

Bu federasyonlar faydalı olmak istiyorlarsa, kafası çalışan, avcılara önder olabilenler düşünsün, proje üretsin. Sonra ister tartışsın, ister doğrudan küçük çapta denemesini(pilot uygulama mı diyoruz) yapsın. Bu çalışmaları düzgünce not etsin ve kamuyla, bakanlıkla, MP ile paylaşsın. ASlında hep beraber yapılmalı ama olmuyorsa kendileri yapsın.

Yaptıkları yapacakları her şey için ellerinde araştırma verileri olsun. Başka bir siteden avcı dostlar böyle bir başlangıç yapmışlardı. İlk çalışmalarının sonucunu da madde madde paylaşmışlardı. Ben gayet beğenmiştim. Düşünün ki bu kadarını yapanlar da ne bakanlık ne milli park ne de şu iki tüzel kişilikten biri değildi. Boş oturmak yerine bir şeyler yapmaya çalıştılar. Takip edebildiğim kadarıyla da vizyonu en geniş başlangıçtı ama biz birbirimizi beğenmeyiz ki. Onlarda da artık kıpırtı kalmadı. Bunlara gelin beraber yapalım, benim de şöyle planlarım var, şuna katılmıyorum, tartışalım diyen oldu mu? Veya bunlara kızıp daha güzelini yapmaya çalışan oldu mu? Bir şey, yapan oldu mu? Bir şey derken, tee eskiden beri yapılanlardan farklı, geleceğe dönük, dünyada yapılanları da değerlendirerek kafa yorup, proje üreten oldu mu? Bu federasyonlardan bu forumlara katılıp düşüncelerini paylaşıp vizyonunu ortaya koyan oldu mu?

Lider ve yetkili ve etkili kişiler yapmak istediklerini veya yapacaklarını buralarda paylaşsınlar. Birbirleriyle anlaşmaya çalışsınlar, bunları görelim önce. Bu işler geniş katılımla olabilir. Mesela: Avcılar olarak popülasyon sayımı gerektiğini söylüyoruz ama bu işi üstlenmiyor, bakanlığa devrediyoruz. Kontrol lazım diyoruz ama ülkenin tüm dağlarını nasıl ve kimin denetleyeceğini bilmiyoruz, teklifleri beğenmiyor, kendimiz de çözüm üretmiyoruz. Sonra bakanlık sorunları kafasına göre çözmeye geçince neden avcıları dikkate almıyorlar diyoruz. Orta yolu nasıl bulacağız?

Nacizane fikrim böyle. Aklıma gelenleri öyle yazdım geçtim. Daha yazmak istediğim şeyler de var ama daha fazla vakit ayırmam lazım, araştırmam lazım. Bu yüzden hatalı yazmışsam da bilgim dahilinde iyi ifade etmeye çalıştım. Şu konu başındaki iki tüzel kişilikten birinin sitesini bir süre önce ziyaret etmiştim. Hangisiydi hatırlamıyorum. Şimdi bakıp da ŞU demek de istemiyorum. Yanlışsam yanlışımdır... Hayal kırıklığına uğradım. Yapmak istedikleri arasında avcıların derdine ilaç olacak ciddi bir şey göremedim. Bir sürü teferruat. Avcılar adına dava açacaklarmış, domuz avı için çalışma yapacaklarmış. Buna benzer şeyler. Bu ne böyle? Komik ama gülesim yok.

Yanlış anlaşılmamak adına; bir şeyler yapmaya çalışanları desteklerim ama bu iş yetkili ve etkili olmak isteyenlerin kontrolünde olmalı. Bu federasyonlar toplandıklarında sadece köpek yarışması yapılmasın. O da olsun ama sadece bununla sınırlı kalmasın.

Haydi şu iki örnek meseleye ne çare düşünmüşler bilelim:

1. Envanter çalışması nasıl yapılabilir?

kim yapaarsa yapsın önemli değil. Nasıl sayılacaklar? İzmir'in dağlarında kaç keklik var? Kaç sürü var? Kaçı avlanırsa seneye daha fazla olabilir?

2. Avlaklarda konrol nasıl yapılır?

Yine İzmir dağlarında keklik avlayıp evine dönen avcıyı nasıl denetleyebiliriz? Kim ve kaç kişi denetleyecek?

sorular çok elbette ama ikisini seçtim. Bakanlık bu sorunu kendince çözmeye bir yol bulur elbet. Peki yanlış çözüm üretmişse doğrusunu bilen, bilimsel(sürdürülebilirlik açısından) önerisi olan var mı?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #8 : 29 Mayıs 2010, 00:28:12 »
Volkan bey yıllardır avcılığa yön veren BÜYÜKLERİMİZ !!! nasıl yön vermişlerse vermişler ki şimdi bizler içinden çıkamıyoruz
Aslında dert de bizim dermanda bizde,
Bakanlık yada avcılık kahramanlarından bir şeyler beklememize gerek yok,

AYHAK gibi konfedarasyunumuz olunca sevindik sevinmeyede devam ediyorum ben şahsen,
Yapmaları gereken biraz emek biraz para birazda zaman harcamak
Bölge bölge gezerek iyi bir organizasyonla avcılar ve dernekleri etkinleştirilirse bu işler olur
Bölge federasyonlarının ekibi bu konuda en azından her hafta sonu bir ilçeye ava gitse yine olur bu işler :)
Ben emekli olunca yapacam ama o zamanada özel avlaklardan bize avlak kalmayacak :(
Yoksa ben salınmış keklik örden bıldırcın avlamak istemiyorum
Avlaklarımızıda yine bizler sahip çıkıp av popülasyonunu güçlendirmemiz lazım
Sulak alanlarımızı Devlet ormanlarını bizim korumamız lazım sözde doğacıların yapacakları işler değil bunlar
dediğin gibi yazmakla olmuyor bu işler yıllardır yazılıyor konuşuluyor ama İCRAAT yok :(
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 29 Mayıs 2010, 16:46:25 »
Avcıların kurduğu örgütlerin hem avcıya hem doğaya daha faydalı çözümler üreteceğine ben de inanıyorum. Bu örgütlerdeki avcıların da hepimiz gibi avcılar, insanlar olduklarından da şüphem yok. Hatta üstlendikleri görevin hele de şu aşamada zorluğunun da farkındayım. İcrası zor değşimlere ihtiyacımz var. Ne kadar da gecikirsek çözümü de öyle zorlaşacak.

Fakat böyle örgütlerin çözüm için planları, çalışmaları, önerileri olmamasından da avcı olarak utanıyorum. Önceki yazdığım gibi bu gibi bir başlangıcı yapmış bir grup insan var. Neden devam edilmesin, yenisi yapılmasın, derinleştirilmesin! Demek başlamak o kadar zor değil. Ben kon/federasyonların çözüm için bir şeyler üretmeye çalıştığını görmek istiyorum. Doğu'dan Batı'ya cılızlaşan yerleşik av hayvanı popülasyonlarını çoğaltmak, sittin senedir yasak edildiği halde hala çoğalmamış av hayvanlarının tekrar avlanabilmesi için çözüm önerisi görmek istiyorum. Nasıl kontrol edilebilir, nasıl denetlenir; bunlar planlansın. Sonra neye ihtiyaç varsa çıkarılsın. Denetleme ve envanter çok mühim. Sırf projektörla avlanan etçilerle sıkı mücadele eden bir kulüp başkanı(Allah rahmet etsin) ve jandarmanın desteğiyle bildiğim bir yerde tavşan hemen bollaşıvermişti. Bir şey bulamasan tavşan avlarsın demişlerdi. İki sene önceden bahsediyorum. Düşünceme göre kulüpler bu denetleme ve envanter konusunda çok çok faydalı olurlar ancak "hattı müdafa değil, sathı müdafa"! Özellikle Batı'ya doğru azalan çil popülasyonunu canlandırmak için geçici veya sürekli destekleme yapılabilir. milli Parklar'ın keklik, sülün saldığını ama hayvanların doğal yaşama adapte olmadan telef olduğunu biliyorz. Bunun önüne geçmek için biraz kafa yorup mesai yapmak gerekecek. Eğer zirai ilaçların zararı da oluyorsa, artık muhtarla mı temasa geçilir, klüp başkanları mı denetler bilemiyorum; bilinçli kullanım için gerekirse zorlamak lazım. Denetlemelerin yerel ve illa klüplerin desteğiyle yapılabileceğini düşünüyorum. Fakat kon/federasyon gibi örgütlerin devlet memuru gibi değil klüplerle içiçe ve her tür desteği vermeleri lazım. Avcılar bilinçli çevrecilerdir. Planlı bir örgütlenme ile bir çok sorun baştan aşılacaktır. Bu sayede ciddiyet ve etkinlikleri de artacak ve zamanla Mak veya benzer komisyonlarda daha etkili olacaklardır.

Ama önce şu başımızdakiler önce oturup bir kafa yorsun, gerekirse tartışalım. Sonra bir plan yapılsın. Hiç bir kıpırtı görünmüyor. Bu mevzuları benden ve çoğumuzdan iyi bilen, lider insanlar var ama neden icraat yok. Bir çalışma yapsınlar ve hem kendi sitelerinde, hem bizimki gibi sitelerde ve hatta gazete ve dergilerde duyursunlar ki biraz yüzümüz gözümüz açılsın.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ersoy ALTINDİŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • ...BUCALI...
« Yanıtla #10 : 29 Mayıs 2010, 17:39:42 »
tüm avcılar aşağı yukarı ne federasyonlara nede konfederasyonlara aidat ödemiyor dernekler daha federasyonlara bile bağlı değiller neden federasyonlara maddi destek olmuyorlar ve olmakta istemiyorlar giderlere ortak olmaktan korkuyorlar. federasyona bedel ödemeyenler yarin paralı avlaklara nasıl para ödeyecekler görün bakın. ekonomik gücü olmayan ne federasyon nede konfederaston başarılı olamaz. selamlar.

taner abi desteği bırak köstek bile olunuyor,belli değil mi?
ERSOY ALTINDİŞ
...İZMİR....1976...    0536 47 47 543

Çevrimdışı Yakup ŞENTÜRK

• Müdavim Üyemiz
  • Zaman bir olma zamanı bizim için...
« Yanıtla #11 : 30 Mayıs 2010, 00:37:47 »
Federasyonlarına ve konfederasyonuna sahip çıkmayıp aksine köstek olmaya çalışan avcı dostlarımızın gerekçeleri çok çeşitlilik göstermektedir.

Başkanları ya da yönetimdekileri beğenmezler,

Kendi yönetimleri bağlanmayı istemezler,

Genel kurullarını toplayıp bağlanma kararı almaktan acizdirler,

Hele bişeyler yapsınlar zamanla kar sağlayacaksak bağlanırız derler,

Oluşumlara ücret ödemekten çekinirler ama haklarını aramalarını beklerler,

Haklarının savunulmadığını düşünürler ama kendi illerinde bile federasyonun temsilcisini seçmez ya da seçtirmezler,

Kendi derneklerinin belirlediği cüzi rakamlardaki aidatlar cazip gelir ve ne hikmetse o dernekler federasyonlara ve konfederasyonlara üye olmaz olmak da istemezler...

Buna benzer bir çok sebep veya gerekçe üretilebilir. Emin olun konfederasyon başkanı ve sekreteri ülkemizde hemen hemen gezilmedik il ve çağrı mektubu gönderilmedik dernek bırakmamışlardır. O yaşlarda bizim tek ses olup güçlü bir birlik olmamız için çaba harcamaktadırlar.

Kendi dernek ya da kulüplerine davetiye ya da çağrı gelmediğini ama bu oluşumlara katılmak istediklerini beyan edecek her derneğe işlem sırasını gösteren liste ve evrak desteği en kısa zamanda yapılmaktadır.

BU gün bu oluşumların başında olan kişileri sevmek zorunda değilsiniz ama yarın genel kurullarda kullanacağınız oylar ile kendi fikirlerinize uygun kişileri seçip görev verebilirsiniz. O makamlar kimsenin üstüne yapışık değildir.

Avcılığımız için ne yapabiliriz diye düşününce 50 yıldan beri yapılamayan başarıldı ve avcılar federe ve konfedere oldu. Bu rüyayı büyütüp layıko ile kullanmak bizim elimizde.

Ama tek ses olamazsak kimse kusura bakmasın parçalı bulutlu bir hava var arkasında ne olur pek belli değil.

Bu seneki MAK ve çıkacak olan Yeni Silah Kanunu hayırlar getirsin herkese.
Yakup ŞENTÜRK
A Rh + 1977 ANKARA
Ankara Gölbaşı

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #12 : 21 Haziran 2010, 18:24:12 »
Yakup bey AYHAK ın işi çok zor çünkü bu güne kadar yapılan yanlışlardan ve uyutulan bir avcı toplumundan;
Mücadeleci ve aktif bir topluluk yaratmak zorundalar,
Fakat son gelişmelere kimsenin tepkiyi bırakın açıklama yapmaması
sadece Bakanlık yetkilileri ile görüşmeler yapılması düşündürücü,
sonuçlardanda kimsenin haberi net olarak yok !

Avcılarımız 60 yıldır bir adım gidemediğimiz için artık her şeyi sorguluyorlar, sorguluyoruz

AYHAK avcıların gerçek anlamda en ideal kurtuluş yoludur bana göre ve öylede olmasını umuyorum teşekkürler
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Erdoğan YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 24 Ağustos 2010, 14:01:50 »
BİZİM GEÇMEYECEK BİR HASTALIĞIMIZ VAR,BİR OLUŞUM VAR BUNU EN ÜSTTEN ELEŞTİRMEK YERDEN YERE VURMAK VE YAPILANI BEĞENMEMEK DİYE BİR HASTALIK OYSA YAPACAĞIMIZ EN GÜZEL ŞEY DERNEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK SADECE AİDAT ÖDERKEN DEĞİL HER ZAMAN SAHİPLENMEK SORGULAMAK VE KATILIMCI OLMAK DAHA DOĞRUSU BÜTÜNÜN BİR PARÇASI OLMAK,MAÇ BİTTİKTEN SONRA YORUM YAPMAK KOLAYDIR ÖNEMLİ OLAN MAÇA DAHİL OLMAK ,MAÇTA OYNAMAKTIR,EĞER OYNAYAMIYORSANIZ YADA OYNAMIYORSANIZ SİZE TEZAHÜRAT YAPMAK DÜŞER .RASTGELE
Erdoğan YILDIRIM
1964 YOZGAT