Gönderen Konu: Doğada Mor Işık kullanımın Önemi  (Okunma sayısı 5924 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cömert ÖZEN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Doğada Mor Işık kullanımın Önemi
« : 08 Ekim 2016, 06:40:16 »
Arkadaşlar , fenerler hakkında detaylı bir konu yazayım derken vazgeçtim.Kim ne kullanmak isterse kullansın , neticede piyasada 1 km uzaklığı aydınlatan fenerler var. Hoş gündüz çıplak gözler göremezken gece 1 km uzaklığı aydınlatsan en olur  ? Orasını bilemem ama önemi asla yadsınamaz bir konuyu belirtmesemde olmayacak gibi.

Gece beklerinde veya kamplarında akrep , çiyan gibi zehirli böceklerin yuvalarına yakın bir yerde bulunmayı , aklı başında hiç kimse istemez.Ancak bunlarında karakteristik bir yuvalama tarzı olmadığı için , akrebin tam olarak nerde bulunduğunu belirlemeninde bariz bir yolu yoktur. Her taşın altından çıkabilir.Ancak Allahın hikmeti diyelim , akrebin ve çiyan gibi böceklerin bir özelliği vardır. Mor ışık altında parlarlar.

Gece normal el feneriyle çok yakınınızda olduğu halde gözünüzden kaçabilecek bir akrep , mor ışığın altında fosforlu gibi parlar.

Mor ışığın kullanım yerleri çoğaltmak mümkündür. Her türlü madeni veya doğal yağ'da mor ışığın altında parlar. Doğada içtiğiniz veya içinde yürüdüğünüz su ,mor ışık altında parlıyorsa , su endüstriyel olarak kirlidir.

Tüfeğinizi yağladıktan sonra mor ışıkla bakın. Nerede yağ fazlası var , gayet net gözüküyor. Hatta mutfağınıza , özellikle ocağınıza mor ışık altında bakın şasıracaksınız. Temizlediğinizi zannetiğiniz ne kadar yağ atığı varsa , gayet net gözükecektir.

Mor ışık fosforlu nesleri çok daha görünür yapar. Kaybolmasını istemediğiniz araç , anahtarlığı , cep telefonu vs vs için fosforik renkle boyanmış bir kabın içinde kullanırsanız gece yarısı , zifiri karanlıkta , gündüz gözüyle göremeyeceğiniz kadar kolay bulabilirsiniz..

Bu durumda mor ışık verecek olan fenerinde güçlü olması gerekiyor. Yani 1 milyoncu tabir edilen yerlerde satılan anahtarlık şeklindeki fenerler cılız kalır.Her ne kadar çin malı ürünleri pek sevmesemde , Türkiyeden kolaylıkla tedarik edilebilmesi açısından ,  Watton wt-046 modeli el feneri hem zoomlu fener gibi kullanılyor hemde mor ışığı 75 metreye kadar  zoomlayabiliyor.

Önemli not : Bendeki fenerler bu model ve zoom yapılabilen mor ışıklı. Bu başlığa görsel koyabilmek adına firmasnın sayfasına girdim. Buradada aynı kod ile  bendeki üründen , farklı bir görsel konulmuş.Böyle bir ışığa ihtiyacınız varsa ve bu markanın ürünü almak istiyorsanız almadan önce bu kodlu üründe ,mor ışık olup olmadığını danışmakta fayda var. Firma aynı zamanda led li sahte para feneride üretmiş vaziyette. Marka kodunu bizzat uzak mesafeye zoom yapabildiği  için belirttim.

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Ynt: Doğada Mor Işık kullanımın Önemi
« Yanıtla #1 : 08 Ekim 2016, 07:28:48 »
Bunlardan alabileceğimiz örnek siteler varmı? ya da linkler?
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

The following users thanked this post: Mesut KARABEYİN

Çevrimdışı Halit YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
« Yanıtla #2 : 08 Ekim 2016, 09:16:48 »
Aydınlattığın için teşekkürler.
  • USSR IJ27
  • HuáÂlu RENOVA
  • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Çevrimdışı Ömer TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
« Yanıtla #3 : 08 Ekim 2016, 12:12:44 »
Harika bilgi.
1978
İstanbul

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 08 Ekim 2016, 16:58:15 »
 O0 O0 O0 genel kültürümüz biraz daha arttı teşekkürler @Cömert ÖZEN bey
  • ARMSAN PHENOMA aura 20 ga
  • SARSILMAZ SÜPER VURUCU 0/U
  • GARANTİE CESKA TEK KIRMA
1986 KAYSERİ   / ADANA

Çevrimdışı Uğur ŞENLİK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 08 Ekim 2016, 17:26:37 »
Cömert bey bilgi için teşekkürler
Daha neler öğreneceğiz bakalım  :)
  • Akkar 512 çifte
  • Akkar Altay
  • Armsan 620
Uğur ŞENLİK
1969 zonguldak

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #6 : 08 Ekim 2016, 17:42:58 »
Sayın @Cömert ÖZEN,ellerinize sağlık gayet faydalı bir paylaşım olmuş.
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 08 Ekim 2016, 17:55:26 »
faydalı bilgi teşekkürler.
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimdışı Cömert ÖZEN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 11 Ekim 2016, 18:05:21 »
Bunlardan alabileceğimiz örnek siteler varmı? ya da linkler?

Cüneyt bey , bendeki modelin birebir aynısı pek satılmadığı 1 yıl kadar önce üretimden kalkmış.

Anlayabildiğim kadarıyla UV ışığın , Türkiyede sadece sahte para kontrolü yapılmaktan başka kullanım alanı bilinmiyor. Dolayısıyla pek satılmadığından , ithalatçıda getirtmiyor.

https://www.aliexpress.com/popular/uv-light-zoom.html

İstanbul tahtakalede metro elektronikle görüştüm. Bendeki modelden, ellerinde 40-50 tane kadar varmış. Adet fiyatı olarak 38 TL isteniyor. Havale yapıldığında kargo ile gönderim yapabiliyorlar.

0533 866 34 61 Yetkili'nin adı AĞA
  • Armsan Phenoma
  • Tristar Cobra Force
1970 Istanbul

The following users thanked this post: Cüneyt ESMER, Ömer ÖZSOY

Çevrimdışı Halil KURT 54

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #9 : 20 Ekim 2016, 09:05:57 »
Çok faydalı bir paylaşım olmuş
emeğinize sağlık
  • Armsan Phenoma Otomatik 71 namlu + slug namlu
  • Akkar Churcill 206 sentetik Süperpoze 66 namlu
  • Hatsan Mod85 Sniper Vortex 5,5 mm
1976-Sakarya

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 21 Ekim 2016, 15:26:41 »
Cömert Bey, paylaşım için teşekkürler.

Peki bu mor ışığın, insan vücuduna veya gözüne bir zararı var mıdır? Zannedersem UV ışınları zararlıydı..?

1988 - Fethiye/Muğla - Bayramiç/Çanakkale

• Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte

Çevrimdışı Cömert ÖZEN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 24 Ekim 2016, 03:38:11 »
Mustafa bey , Mor ışık ile morötesi ( Yani UV ) ışığın  dalga boyları farklıdır. İnsan için zararlı olan ve  özellikle gözleri ve deriyi etkilen  morötesi ışıktır. Mor ötesi gözle direkt olarak görünmez. Mor ile morötesi kavramı birbirine karıştırıldığından olsa gerek bu tür mor ışık veren lambalara da  genelde Uv lamba denilmiştir.

Normalde gerçekten insan sağılığına zarar verebilecek kadar yoğun bir enerjili UV ışık verebilecek bir lamba ( Döteryum lambası diye anılır ) 600 Euro civarıdır. Bu başlıkta kullanımı anlatılan mor ışığın insan sağlığına bir zararı yoktur.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2016, 01:51:18 Gönderen: Cömert ÖZEN »
  • Armsan Phenoma
  • Tristar Cobra Force
1970 Istanbul

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 24 Ekim 2016, 18:48:27 »
Teşekkürler Cömert Bey.

Bugün bilgi almak maksadıyla yukarıda bahsi geçen telefon numarasını aradım ancak operatör "Aradığınız numara kullanılmamaktadır" dedi.

• Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #13 : 24 Ekim 2016, 19:21:32 »
Güzel bilgilendirme olmuş elinize sağlık...

Fenerler konusunda küçük bir şey yazayım..
Piyasada öyle 500 m aydınlatma 1 km aydınlatma reklamlarıyla satılan fenerlere hiç aldanmayın, hiç bir fener 1 km aydınlatmaz !
En güçlü fenerler bile gece zifiri karanlıkla yaklaşık 300 metreye kadar nesneleri görebilmenizi sağlar. Daha ötesi, '' el feneri '' nin boyunu aşar. (ışıldak dediğimiz projektör tarzı fenerler de buna dahil)

En basitinden ultrafire tarzı bir markanın cree xm-l t6 veya cree xm-L2 tarzı ledi olan 10-12 watt gücünde bir el feneri ister zoom lu olsun ister normal olsun bütün ihtiyacınızı karşılar. Aliexpress de en az 2 kat daha uygun fiyata her çeşidi mevcut, gidip de marka diye (watton, panther vb ) fazladan para vermeyin...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Cömert ÖZEN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 25 Ekim 2016, 02:05:06 »
Mustafa bey , watton firmasının bayiisi olduğu için bu numarayı bana watton firmasının kendisi verdi. Bu numara üzerinden kendisiyle konuşup fiyat bilgisi ve stok durumunu öğrendim. Büyük ihtimalle bayii numarasını değiştirdiği için bu numara boşa çıkmıştır.

Biraz dolambaçlıda olsa

http://www.watton.com.tr/iletisim

Buradaki numarayı arayarak şu an kullandığı numarayı elde edebilirsiniz. Bayinin gerçek adı Ağa ve wattonun kendi yerine oldukça yakın bir yerdeymiş. Mutlaka yüzyüze görüşüyorlardır ve numarası değişti ise illaki yeni numarasını biiyorlardır.Ama en garantisi sabit numarasını istemek.

Emrah bey fenerler özel şartlarda mesela hi engel ve ağaçlık olmayan ve ışığı yansıtabilecek tamamen karla kaplı bir alanda 500 metreyide 1 km yide aydınlatır aydınlatmasına da bir insan gece 1 km ötede ne görebilir. Hatta bırakın geceyi gündüz bile 1 km ötede bina büyüklüğünde bir yapı yoksa ne olduğunu kim seçebilir. Hele hele birde ağaçlık alanda ne 1 kmsi 100 metre öteyi seçebiliyorsanız  feneri öpün başınıza koyun.

Çin malı fenerlerde , özellikle içindeki pillerde çok büyük hokkabazlık dönüyor Emrah bey sırf bu konu ile alakalı bir başlık açayım dedim. 3 defa açtım ama sildim. Neticede iyi bir fener 2.el yerli tüfek parası , ki kaç kişi bu kadar bir bedeli fenere verebilir , şüpheliyim. Anlık iş görüyorsa çin malı alınabilinir . Ama uzun vadede asla çin malına güvenmeyin.  Özellikle sonu FİRE ile biten fenerden de , pilden de uzak durmak lazım.
  • Armsan Phenoma
  • Tristar Cobra Force
1970 Istanbul

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #15 : 25 Ekim 2016, 15:35:20 »
Emrah bey fenerler özel şartlarda mesela hi engel ve ağaçlık olmayan ve ışığı yansıtabilecek tamamen karla kaplı bir alanda 500 metreyide 1 km yide aydınlatır aydınlatmasına da bir insan gece 1 km ötede ne görebilir. Hatta bırakın geceyi gündüz bile 1 km ötede bina büyüklüğünde bir yapı yoksa ne olduğunu kim seçebilir. Hele hele birde ağaçlık alanda ne 1 kmsi 100 metre öteyi seçebiliyorsanız  feneri öpün başınıza koyun.

Çin malı fenerlerde , özellikle içindeki pillerde çok büyük hokkabazlık dönüyor Emrah bey sırf bu konu ile alakalı bir başlık açayım dedim. 3 defa açtım ama sildim. Neticede iyi bir fener 2.el yerli tüfek parası , ki kaç kişi bu kadar bir bedeli fenere verebilir , şüpheliyim. Anlık iş görüyorsa çin malı alınabilinir . Ama uzun vadede asla çin malına güvenmeyin.  Özellikle sonu FİRE ile biten fenerden de , pilden de uzak durmak lazım.
Tabiki o konuda haklısınız uzun vadede hangi ürün olursa olsun kaliteli olması önemli. Çin malının bile kendi içinde iyisi kötüsü var :) Genelde led için 100 bin saat ömür veriyolar. Bende yaz kış tarlada bağ bahçede sürekli kullanıyorum. Ultrafire c8, 501B ve zoomlu modelleri var 4 yıldır en ufak bir sorun yaşamadım. Elektronikçilerde veya bayilerde en az 100 tl fiyat çekiyorlar aynı feneri 20 tl ye aliexpress ten getirdim. Oyüzden bilgi vermek adına yazdım  ^-^
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986