Gönderen Konu: Fişek Anatomilerinin İncelenmesi  (Okunma sayısı 618100 defa)

Orhan AKILLI ve 48 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Fişek Anatomilerinin İncelenmesi
« Yanıtla #100 : 18 Haziran 2014, 23:38:05 »
Özkursan ses fişeği

resim

Kovan: Maxam kırmızı kovan
Barut: maxam (hangi türü bilmiyorum)
Tapa: özkursan uzak mesafe kova tapa
Saçma: gramaj ibaresi yok, saçmalar saf bulgur, şekilleri yamuk :)
Kapatma şekli: Yıldız

ben buldum patladı gitti ;D hemide bulgurlu... bulgurlarn şekiller gerçektende yamukmuş .özkursansa doğaldır . doğa dostu fişekler nede olsa .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #101 : 19 Haziran 2014, 00:01:19 »
ben buldum patladı gitti ;D hemide bulgurlu... bulgurlarn şekiller gerçektende yamukmuş .özkursansa doğaldır . doğa dostu fişekler nede olsa .
ya varya şu fişeğe koydukları barutu av fişeğine koysa firmalar biz ihya oluruz. av fişeğinde baruta acıyorlar, adamların sırf ses yapsın diye bulgura koydukları barut miktarına bak hele !  36 gr fişekten bukadar barut çıkmıyor...
kendim bazen fişekleri modifiye ediyorum inanılmaz verimli oluyor. kes 40 gr fişeği, baruta dokunmadan saçmayı 36 grama indir al sana uzun menzilli füze. 40 gramı kaldıran barut 36 gramla coşuyor soğuk havada daha ne olsun ;)
hep düşünmüşümdür, şu firmalar fişek doldururken 36 gr doldurur gibi barut koysalar üzerine de 32 gr saçma koysalar ne süper olur. tam da soğuk havada ördek fişeği olur.ama sanırım oldu bu iş, glavpatron fişeklerinden ümitliyim bakalım yeni sezonda..
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2014, 00:04:02 Gönderen: Emrah CANDAN »

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #102 : 19 Haziran 2014, 00:25:19 »
ya varya şu fişeğe koydukları barutu av fişeğine koysa firmalar biz ihya oluruz. av fişeğinde baruta acıyorlar, adamların sırf ses yapsın diye bulgura koydukları barut miktarına bak hele !  36 gr fişekten bukadar barut çıkmıyor...
kendim bazen fişekleri modifiye ediyorum inanılmaz verimli oluyor. kes 40 gr fişeği, baruta dokunmadan saçmayı 36 grama indir al sana uzun menzilli füze. 40 gramı kaldıran barut 36 gramla coşuyor soğuk havada daha ne olsun ;)
hep düşünmüşümdür, şu firmalar fişek doldururken 36 gr doldurur gibi barut koysalar üzerine de 32 gr saçma koysalar ne süper olur. tam da soğuk havada ördek fişeği olur.ama sanırım oldu bu iş, glavpatron fişeklerinden ümitliyim bakalım yeni sezonda..

aynen emrah . az biraz daha barutu arttırsalar , gerçekten güdümlü olur ,  ama fişek üretiicileri demen gibi hayvan haklarına çalışıyorlar. ördek avınnda kullanılacak bir kaç fişekten bir taneside glavpatron .

hava soğuk , barutt az , kalite değil ,  yanmıyor meret soğuk havalarda  ,  performans düşüklüğü yaşıyor büyük oranda . sonra ördeklere el salla arkalarından .  kullanıcaz bakalım glavpatronları .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #103 : 19 Haziran 2014, 00:35:44 »

Katılıyorum. Zaten bunu yapanlar da var. Hem her gramajda rastlıyoruz. Gerçekten yüksek hızlı olur ama bir sakıncası da beraberinde. 40 g için üretilmiş barut normal ölçüde konmuşsa, aynı baruta gerekenden az saçma barutun verimli yanmamasıyla sonuçlanabilir. Özellikle soğuk, rutubetli ve belki lodos havalarda. Tabi farazi konuşuyorum. Mümkün olsa o havalarda basınç, hız değerlerini bilsek keşke. Yine de şu kesin, "basıncı ayarlanmış bir fişekte" sürati artırmanın yolu bir üst gram saçma dolusunun barutunu kullanmaktır.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #104 : 19 Haziran 2014, 00:41:05 »
Özkursan ses fişeği

resim

Kovan: Maxam kırmızı kovan
Barut: maxam (hangi türü bilmiyorum)
Tapa: özkursan uzak mesafe kova tapa
Saçma: gramaj ibaresi yok, saçmalar saf bulgur, şekilleri yamuk :)
Kapatma şekli: Yıldız
Bunların muhtelif tohum çekirdeklilerini de görmek istiyoruz :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #105 : 19 Haziran 2014, 00:43:04 »
Katılıyorum. Zaten bunu yapanlar da var. Hem her gramajda rastlıyoruz. Gerçekten yüksek hızlı olur ama bir sakıncası da beraberinde. 40 g için üretilmiş barut normal ölçüde konmuşsa, aynı baruta gerekenden az saçma barutun verimli yanmamasıyla sonuçlanabilir. Özellikle soğuk, rutubetli ve belki lodos havalarda. Tabi farazi konuşuyorum. Mümkün olsa o havalarda basınç, hız değerlerini bilsek keşke. Yine de şu kesin, "basıncı ayarlanmış bir fişekte" sürati artırmanın yolu bir üst gram saçma dolusunun barutunu kullanmaktır.
Aynen dediğin gibi abi. ben yapıyorum bu işi herhangi bir sakıncasını görmedim ama yine de işi abartmadan ölçüye dikkat etmeye çalışıyorum.
genelde 36 gramı 32 ye 40 gramı 36 ya indirmek gibi. hedefe atıp baktığım zaman fişeğin hızı ve penetrasyonu gözle görürlür şekilde artıyor. aynı barutla 36 gramı 32 ye çektiğim bir fişekle tahtalıya deneme atışı yaptım avda, o saçma işlemeyen tahtalının o fişekle vurulma şeklini yere düşmesini bi görmeniz lazım.. otomatik tüfekle yapamam bunu ama süperpozede modifiye ettiğim normal düz kıvırma fişekleri çok rahat kullanabiliyorum.

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #106 : 19 Haziran 2014, 10:07:11 »
hep düşünmüşümdür, şu firmalar fişek doldururken 36 gr doldurur gibi barut koysalar üzerine de 32 gr saçma koysalar ne süper olur. tam da soğuk havada ördek fişeği olur.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sayın  EMRAH CANDAN Bey
BU DOĞRU DEĞİL Ben bu fikirde değilim.
Barut itmesi fazla olursa saçma çabuk dağılacaktır.!
Doğru olan uygun itiş dengesi sağlamaktır.
Barutun itme gücüne göre Ne az gr. saçma ne çok gr. saçma VERİMLİ OLAMAZ.!!
----------------------------------------------------------------------------------------------------

5 çeşit ayrı renkli PSB barut vardır kare olur. 
5 çeşit ayrı renkli  CSB barut  vardır yuvarlak olur. Ben CSB1 ve CSB3 barutlu fişeklerden yüksek verim alıyorum.
selamlar.
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2014, 10:14:20 Gönderen: Metin GÖRGÜLÜ »
METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #107 : 19 Haziran 2014, 10:16:51 »
Barutun gramajından ziyade farklı gram ağırlığındaki fişeklere farklı barutlar koysalar daha verimli olacak, örneğin; düşük gramajdaki fişekler için hızlı yanan ve hzlı yanan barut için farklı kapsül( U688, dfs616, cx2000), ağır gramaj uzun menzilli fişekler için yavaş ve kademeli yanan farklı barut, bunun yanında buna uygun( U684,DFS615, CX50) kapsüller kullanılsa fişeklerden aldığımız performanslar artacaktır.
Yukarıdaki yerli fişek incelemelerimde de olduğu gibi yerli üreticilerin çoğunun barut miktarları az bunun yanında tutturmuşlar tek bir çeşit barut bütün fişeklere aynı barutu kullanıyorlar.
Fuarda görüştüğüm bir çok yerli fişek üreticiyle bu konuyu konuştum, çoğu fişeklerin içindeki barutu ve barutun fiziksel ve kimyasal özelliklerini bilmiyorlar, bilmedikleri için standart üretim yapıyorlar. piyasada rekabet edebilmek için en ucuz komponentleri kullanıp piyasada var olmaya çalışıyorlar. Bir çok yerli üreticinin Maxam'ı tercih etmesinin sebebi ve NSİ'NİN en ucuz barutlarının kullanılmasının sebebi de budur.
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

The following users thanked this post: Veysi ŞENGÜL

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #108 : 19 Haziran 2014, 10:22:07 »
Sayın  EMRAH CANDAN Bey
BU DOĞRU DEĞİL Ben bu fikirde değilim.
Barut itmesi fazla olursa saçma çabuk dağılacaktır.!
Barutun itme gücüne göre Ne az gr. saçma ne çok gr. saçma VERİMLİ OLAMAZ.!!
ben işin teori ya da fikir kısmında değilim Metin Bey bizzat uyguladığım şeyi söylüyorum. verimli olamaz diye kestirip atmayın isterseniz siz de deneyin.süperpoze tüfek kullananlar anlattığım şekilde deneyebilirler. gramajlar arasında çok mu fark var sanki ? 40 gr 4 no ile 36 gram 4 no arasında  ortalama 25-30 saçma fark var. ama 40 gr fişeği barutu aynı tutup 36 gr yapınca saçmalar daha hızlı ve delici oluyor. bunu fişek patlarken bile hissediyorsunuz. grupmanda bir anormallik olmuyor. başka örnekler de var 36 gr fişeği bozup tekrardan keçe tapa fişek dolduruyorum tapanın zeminine 10 tane 02 no saçma koyuyorum ortalama 6 gram yapıyor, üzerinde de ölçekle 28 gr 4 no koyuyorum bu opsiyonla 34 gramlık fişek elde ediyorum. hedefe attığımda hedef kağıdının orta noktasına her defasında 2 ya da 3 adet 02 no saçma gidiyor 35 metrede ve grupman gayet tatminkar. bu fişekleri avda da deneyip güzel sonuçlar alıyorum. önemli olan ne yaptığını bilerek ve ölçülü yapmak. siz olamaz deseniz de ben ne yaptığımı biliyorum. saygılar.
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2014, 10:33:19 Gönderen: Emrah CANDAN »

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #109 : 19 Haziran 2014, 10:32:14 »
Barutun gramajından ziyade farklı gram ağırlığındaki fişeklere farklı barutlar koysalar daha verimli olacak, örneğin; düşük gramajdaki fişekler için hızlı yanan ve hzlı yanan barut için farklı kapsül( U688, dfs616, cx2000), ağır gramaj uzun menzilli fişekler için yavaş ve kademeli yanan farklı barut, bunun yanında buna uygun( U684,DFS615, CX50) kapsüller kullanılsa fişeklerden aldığımız performanslar artacaktır.
Yukarıdaki yerli fişek incelemelerimde de olduğu gibi yerli üreticilerin çoğunun barut miktarları az bunun yanında tutturmuşlar tek bir çeşit barut bütün fişeklere aynı barutu kullanıyorlar.
Fuarda görüştüğüm bir çok yerli fişek üreticiyle bu konuyu konuştum, çoğu fişeklerin içindeki barutu ve barutun fiziksel ve kimyasal özelliklerini bilmiyorlar, bilmedikleri için standart üretim yapıyorlar. piyasada rekabet edebilmek için en ucuz komponentleri kullanıp piyasada var olmaya çalışıyorlar. Bir çok yerli üreticinin Maxam'ı tercih etmesinin sebebi ve NSİ'NİN en ucuz barutlarının kullanılmasının sebebi de budur.
+1 O0

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #110 : 19 Haziran 2014, 11:38:16 »
Siz sadece bunu sağlıyorsunuz o kadar.

yoksa her hızlı fişek gurupman yapamaz  sizin doğrularınız size benimkiler bana yeter...

Not: Öğünmek gibi olmasın benim gurupman denemelerimde 28 GR. Fişekle 40 metrede 40x40 cm.  hedefte 128 adet 8 no saçma olduğu zamanlarda olur.. Selamlar.
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2014, 11:51:10 Gönderen: Metin GÖRGÜLÜ »

resim yükle

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #111 : 19 Haziran 2014, 11:43:53 »

Bu çok doğru katılıyorum.
 Bilen deneyen yapan mutlaka vardır diyor ve ekliyorum  iyi performans veren av fişeğinin barut gramajını SABİT tutarak saçmayı 1-2 gram artırıp 1-2 gram azaltarak çok iyi sonuçlar alınıyor.
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2014, 10:25:18 Gönderen: Metin GÖRGÜLÜ »

resim yükle

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #112 : 19 Haziran 2014, 11:55:56 »
Siz sadece bunu sağlıyorsunuz o kadar.

yoksa her hızlı fişek gurupman yapamaz  sizin doğrularınız size benimkiler bana yeter...

Not: Öğünmek gibi olmasın benim gurupman denemelerimde 28 GR. Fişekle 40 metrede 40x40 cm.  hedefte 125 adet 8 no saçma olur.. Selamlar.
Genel kabul gören bir şey var, barut haddi yüksek düşük gramaj fişekler soğuk havada daha iyi performans verir. mesela glavpatron 32 gr fişekleri çok sert diyorlar. çünkü adamlar 32 gr saçmanın altına 1.78 f2 barut koymuşlar..bu ne demek sizce ?
Metin Bey, günlük güneşlik havada ördeği ancak rüyamda görürüm :) rusyadan soğuk hava inipte karadeniz fırtına yapınca ördek ancak çıkıyor burda piyasaya.. buz gibi havada nemli ve soğuk rüzgar adamı kesiyor, kar yağarken o havada ördek avı yapıyorum üstelik ördek tahmini 40-45 metrelerde dolaşıyor havada. oyüzden bu şekilde av öyle her fişekle yapılmıyor. Benim amacım, soğuk havada daha iyi performans alabilmek, tek derdim bu.
28 gr fişekle 40 metrede grupmandan bahsetmişsiniz. istediği kadar grupman yapsın benim bahsettiğim hava şartlarında ve mesafede ben ördeğe 28 gr fişek atsam inanın ördek bana kıçıyla güler...
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2014, 11:58:26 Gönderen: Emrah CANDAN »

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #113 : 20 Haziran 2014, 09:30:20 »
Ben bu gurupmanı 29 dercede rüzgar kuzeyden 15 km eserken nem %70 olduğunda 28gr. federal 8 no fişekten verney carron 1/3 çift kırma av tüfeği ile alıyorum size garanti veriyorum  özellikle bu havada ördek değil DEVE ye atsam öldürür. ;)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ben özel olarak ördek avına gitmediğim için bu konuya çok hakim değilim hangi fişek ne yapar onu iddia etmeyeceğim.
 NOT: Sizlerinde bildiği gibi diğer Bp&pellagri barutları gibi f2 barutuda 3 bazlı herkesin bilmesi gereken S4-n,Sıpe-N, Tecna-n,Pets,Ball powder,  vb.  barutları çift bazlı bu türden olan barutların performansları  günlük güneşlik olmayan havalarda soğuk hava indiğinde  fırtına yapınca buz gibi havada nemli ve soğuk rüzgar adamı kesiyorken, kar yağarken  artarak ortaya çıkıyor. Fakat 0 derecenin altında nitro gliserin -5 derecelerde donmaya başlayınca performans düşüyor bozuluyor.
-5 dereceden sonra tek bazlı nitro selülozlu barutlardan özellikle A0 Vektan daha iyi randıman veriyor. Hayırlı Cumalar, Selamlar.
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2014, 09:50:18 Gönderen: Metin GÖRGÜLÜ »

resim yükle

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #114 : 20 Haziran 2014, 11:56:19 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 20:56:40 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #115 : 20 Haziran 2014, 12:09:11 »
O0

emrah bey..... 2 gün önce ......   CSB 0 barut denemeleri yaptım   32gr 6no saçma,,,,, fiocchi t2 kovan,,,, NU688 kapsül,,,, 2,05 CSB0 barut...... ithal pover tapa,,, çok düzgün yıldız baskı vurulmuş fişeği..... 33derece sıcaklık %52 nem oranı rüzgarsız havada sabah 10:30 civarı  36m mesafede 71cm namlu 2no şok hatsan pompalı ile dinelerek desteksiz 55*50 ebatındaki hedefe attıgımda hedefte 40 tane saçma sayamadım  ve fişegi fişek yatagından çıkartamadım çok fena şişmiş....  aynı fişegin 1,90...... 1,70,,, 1,55 ölçülerinde olanları var.... barut miktarı düştükçe pattern artar....

metin görgülünün bahsettiği 8no federal ile 30 35m mesafelerde ördege çok ciddi atışlar yapılacagı kanısındayım.... geçtigimiz sezon 35gr 7no el dolumu nu688 kapsüllü gfs kovana 1,70 d20 barut koyulmuş fişeklerle 40-45m mesafelerde ördek havada cansız düşüyordu   sıcaklık 8-10 derece.....
işin modifiye kısmını sezonda 15-20 adet doldurup avda hedefte deneme amaçlı kullanıyorum. genelde yerli fişeklerde yaptığım bir olay. yaf 40 gr, 36 gr gibi fişekleri kendimce düzenliyorum.
Hüseyin Bey ben işin teknik detayına okadar giremiyorum kapsül tipleri barut cinsleri vs kendime yetecek kadar, ondan fazla bilgim yok. ördek avında bahsettiğim hava şartlarında benim edindiğim nacizane tecrübe , mirage jk6 34 gr, rc2 caccia 34 gr, Bp f2 clasic 34 gr,Cheddite jk6 34 gr ve BP Long range 36 gr kullanıyorum.
bu fişekler içinde 40 metrede en homojen dağılım mirage jk6, en yoğun grupmanı ise bp f2 clasic veriyor. saçma numarası kendi terchim genelde 3-6 no arası duruma göre. 40-45 metrelere kadar bu fişeklerle soğuk havalarda süperpozeyle güzel randıman aldım.
bu fişekleri avdan önce deneyerek seçiyorum. son 4 sezondur değişmeli olarak vazgeçmeden kullandığım fişekler bunlar. herkesin seçimi tercihi farklı tabi..

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #116 : 20 Haziran 2014, 15:10:06 »
http://www.ilbraccoitaliano.net/forum/showpost.php?p=30985&postcount=30

CHEDDITE JK6 T2Immagine: 34,6KB Buona cartuccia in bossolo Cheddite T2 in plastica gialla caricata con la gloriosa JK6 e 34gr di piombo che le consente un uso venatorio davvero molto polivalente, ho avuto modo di saggiarne le qualità in piombo 9 su tortore all'apertura e sempre con la stessa numerazione su i primi tordi in autunno avanzato, come seconda canna. innesco: Cheddite Cx2000 Polvere: Bofors JK6/b in dose 1,53 contenitore: Cheddite Drago da 20mm piombo: 34gr (rilevati 33,9gr) n°9 chiusura: stellare a 6 pieghe con cartuccia finita alta 57,8mm Al banco di prova abbiamo registrato: V/0: 399mt/sec Pressione: 730bar Tempo di canna: 2951usec

CHEDDITE JK6 T2 Resim: 34.6 KB kartuş durumda iyi kartuşu çok yönlü avcılık kullanımı, ben 'güvercinler 9 kurşun kalitesini test etmek için fırsat vardı olanak şanlı JK6 ve kurşun 34gr yüklü Cheddite T2 sarı plastik . geç sonbaharda ilk Ardıçkuşları aynı numaralandırma, ikinci varil olarak ile açılış ve her zaman Cheddite CX2000: Astar Toz: Bofors JK6 / b doz 1.53 konteyner: Cheddite Ejderha 20mm Kurşun: 34gr (33.9 gram algılandı) Hayır 9. Kapanış: yıldız 6-pilili kartuş üzerinde 57.8 mm biz kaydedilen test tezgahında: V / 0: 399mt/sec Basınç: 730bar Zaman cane: 2951usec

resim yükle

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #117 : 20 Haziran 2014, 15:15:31 »
http://www.ilbraccoitaliano.net/forum/showpost.php?p=30986&postcount=31

Baschieri & Pellagri F2 CLASSIC Resim: 18.24 KB Ben içinde ne buldum şirketi tarafından söylendi gibi uyumsuz kartuş kutusu plastik Gordon Sistem Tip 2 kırmızı horoz ibiği, Kartuş B & P: Şirketler B & P diyor ki: tetik: Snowflakes DFS616 toz: B & P 1.70 F2x32 doz konteyner: B & P Z2 / m 18mm Kurşun: 34 gr No: 8 Kapalı yıldız altı kıvrımları V / 0: 398mt/sec Basınç: 628 bar Ne buldum: Tetik: Cheddite CX2000 Toz: şüpheli kökenli topu tozu (Winchester Super Alan?) 1.53 gr dozunda kap: B & P Z2 / m 18mm Kurşun: 34gr No: 8 (33.8 gram) bulunan sonlu yüksekliği 57.6 mm Kapalı yıldız 6'lı / V 0: 381mt/sec Basınç: 680 bar Ps: Valerio arkadaşım Ajax

resim yükle

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #118 : 20 Haziran 2014, 15:20:42 »
http://www.ilbraccoitaliano.net/forum/showpost.php?p=31080&postcount=62

CHEDDITE JK6 T5 Resim: 26.66 KB açıyorum ve aynı zamanda sürekli iyi sonuçlar ile yıllık avlanma sırasında denedik Bunlar, oyun orta / büyük bir sürü kullanımı çok geniş bir yelpazesine sahiptir ağırlık yol bir kartuşu (kurşun sayılar doğru kombinasyonu ile). . İsveçli ve şanlı toz logo yazılı yeşil renkte Cheddite tip 5 sarı kartuş halinde gelir kalkışa: Cheddite CX2000 Toz: Bofors JK6 dozu 1.78 (+ / - 5 kartuşların 0.02 g) Konteyner: Cheddite Eagle Kurşun : 36gr No 7 (36.1 gram bulundu) Kapanış yıldız 6-kıvrımlar 402mt/sec: V0

resim yükle

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #119 : 20 Haziran 2014, 15:48:00 »
www.rc-cartridges.com

rc2 caccia 34 gr av fişeği için linke bakılabilir.

Ben okulda çalıştığım için her linke giremiyorum. Bu sebepten fazla resim falan da paylaşamıyorum. İnşallah faydası oluyordur paylaşımlarımı ayrıntılı düzenleyen olursa sevinirim. Selamlar.

resim yükle

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #120 : 20 Haziran 2014, 21:18:46 »
Metin bey bu yazdığım fişeklerin resmi sitelerinin hepsini teferruatıyla inceledim teşekkür ederim :)

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #121 : 20 Haziran 2014, 23:12:09 »
Arkadaşlar fişek ayarlamak, değiştirmek bilgilendirici, zevkli, ayar tutarsa da verimli bir uğraş. Fakat elde basınç, hız verileri olmadan yaptığımızda fişeğin güvenilirliği, istikrarı konusunda emin olamayız. Emin olamasak bile, av esnasında aldığımız verime göre değerlendirebiliriz elbet.

Bildiğimiz gibi bir fişek kesildikten sonra aynı malzemeyle bile doldursak büyük ihtimal biraz da olsa farklı bir fişeğimiz olur. Kovanın ağız sıkılığı, kondüsyonu da dahil olmak üzere malum diğer şeyler sonucu etkiler. Mesela yıldız yerine yuvarlak kıvırmak hızı genelde düşürür, hatta basıncı da. Diğer şeyleri de değiştirince bambaşka bir fişeğimiz olur. İyi mi kötü mü olduğunu kullanan takdir edebilir. Güvenilirlik, istikrar ölçümlerle daha iyi anlaşılırsa bile avda da gözlenebilir.

Bu şartlarla barutu aynı tutup saçmayı hafifletmek hızı değiştirebilir de, değiştirmeyebilir de. Fakat normalden süratli bir fişek dolduracaksak bunu güvenli şekilde yapmak için daha ağır saçma için üretilmiş barutla yapabiliriz. Bu kesin.

Metin Bey verdiğiniz linklere baktım. Resimlerini yazısını eklemek sorun değil de, konuyu başlatan Erdem Bey'in şablonuna uygun değil. Saçmasıyla, barutuyla resimlerini ekleyerek hazırlıyor. Düzenini bozmayalım istedim.
1968

Çevrimdışı Sefa GÖKÇE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #122 : 21 Haziran 2014, 17:31:45 »
Bugün aldığım mke trap fişeği fiocchi yazısı dikkatimi çekti bilgisi olan varmı acaba  :)

1993 ANKARA

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #123 : 21 Haziran 2014, 20:52:56 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 20:53:35 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #124 : 22 Haziran 2014, 15:12:19 »
bunda şaşılacak bir şey yok al kovanı al barutu al tapayı al saçmayı doldur..Türkiyede öz üretim mi var Allah aşkına...trap fişeği demişsiniz ama tapa gualandinin skeet tapasının kötü bir taklidi...
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama